Si të filloni javën me disa hapa të thjeshtë

Si të filloni javën me disa hapa të thjeshtë


 

Rikthimi përsëri në punë pas fundjavës nuk është i lehtë.  E Hëna nuk duhet parë si ditë e lodhshme, por si një mundësi e re për të çuar para atë që kemi lënë pas. Kjo ditë mund të konsiderohet si më e rëndësishmja sepse është momenti të vendosimse çfarë do të bëjmë gjatë javës.

 Ia cilat janë 4 hapat që mund të ndërmarrim të hënën:

1.Bëj një plan 

E mira është që të hënën të keni gati një plan se çfarë detyrash do të realizoni gjatë javës.  Bëjini detyrat tuaja një nga një dhe mos humbisni kohë duke bërë disa punë njëherësh. Përqëndrimi në një projekt e rrit produktivitetin. Shumë detyra njëherësh mund t’iu shpërqëndrojnë dhe ta ulin rendimentin tuaj.

2.Është e Hënë 

Dita e Hënë është e njëjtë për të gjithë.  Njerëzit janë të lodhur, të shpërqëndruar dhe ndoshta po e përdorin kohën për të planifikuar javën. Mos dërgoni e-mail gjatë paradites së të Hënës, me shumë mundësi ato nuk do të lexohen. Dërgojini mesazhet tuaja gjatë mbrëmjes ose paraditen e së Martës.

3.Qetësohuni 

Fillojeni të Hënën  me një rutinë të përjavshme. Ndoshta trupi dhe truri juaj nuk iu përgjigjen menjëherë në mëngjeset e të Hënave, pasi ju zgjoheni nga disa ditë pushimi. Një gjimnastikë e lehtë apo një shëtitje para se të hyni në zyrën tuaj do të ndihmonin në fillimin e javës.

4.Përfundoni një detyrë të rëndësishme 

Mundohuni që gjatë fillimit të javës të përfundoni një detyrë të rëndësishme. Kjo do t’iu motivonte për të filluar një javë të suksesshme. Fillimi i mbarë, gjysma e punës. Të Hënat nuk janë gjithmonë të lehta për t’u menaxhuar, por me një plan të qartë ju mund të jeni produktiv dhe të arrini objektivat tuaja.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0