Si të filloni javën me disa hapa të thjeshtë


 

Rikthimi përsëri në punë pas fundjavës nuk është i lehtë.  E Hëna nuk duhet parë si ditë e lodhshme, por si një mundësi e re për të çuar para atë që kemi lënë pas. Kjo ditë mund të konsiderohet si më e rëndësishmja sepse është momenti të vendosimse çfarë do të bëjmë gjatë javës.

 Ia cilat janë 4 hapat që mund të ndërmarrim të hënën:

1.Bëj një plan 

E mira është që të hënën të keni gati një plan se çfarë detyrash do të realizoni gjatë javës.  Bëjini detyrat tuaja një nga një dhe mos humbisni kohë duke bërë disa punë njëherësh. Përqëndrimi në një projekt e rrit produktivitetin. Shumë detyra njëherësh mund t’iu shpërqëndrojnë dhe ta ulin rendimentin tuaj.

2.Është e Hënë 

Dita e Hënë është e njëjtë për të gjithë.  Njerëzit janë të lodhur, të shpërqëndruar dhe ndoshta po e përdorin kohën për të planifikuar javën. Mos dërgoni e-mail gjatë paradites së të Hënës, me shumë mundësi ato nuk do të lexohen. Dërgojini mesazhet tuaja gjatë mbrëmjes ose paraditen e së Martës.

3.Qetësohuni 

Fillojeni të Hënën  me një rutinë të përjavshme. Ndoshta trupi dhe truri juaj nuk iu përgjigjen menjëherë në mëngjeset e të Hënave, pasi ju zgjoheni nga disa ditë pushimi. Një gjimnastikë e lehtë apo një shëtitje para se të hyni në zyrën tuaj do të ndihmonin në fillimin e javës.

4.Përfundoni një detyrë të rëndësishme 

Mundohuni që gjatë fillimit të javës të përfundoni një detyrë të rëndësishme. Kjo do t’iu motivonte për të filluar një javë të suksesshme. Fillimi i mbarë, gjysma e punës. Të Hënat nuk janë gjithmonë të lehta për t’u menaxhuar, por me një plan të qartë ju mund të jeni produktiv dhe të arrini objektivat tuaja.

 

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale