Si të artikuloni propozimin e vlerës suaj unike - Business Magazine Albania

Si të artikuloni propozimin e vlerës suaj unike

Si të artikuloni propozimin e vlerës suaj unike

Krijimi i një propozimi vlerash kërkon kohë dhe durim. Një propozim real i vlerës është më shumë se një slogan i kapshëm. Për të pasur impakt, duhet të njihni klientin dhe biznesin tuaj si nga inteligjenca intelektuale ashtu edhe nga inteligjenca emocionale. Përveç kësaj, duhet të kuptoni se si produkti ose shërbimi juaj përputhet me audiencën tuaj.

Prandaj, edhe pse propozimi juaj i vlerave është gjithmonë në mendjen tuaj, mos e shkruani atë bazuar në atë që mendoni se është e vërtetë për zgjidhjen tuaj dhe klientët tuaj. Bëni kërkime dhe sondazhe me audiencën tuaj që të jeni të sigurt. Kur keni zhvilluar propozitmin e vlerave, është e rëndësishme ta testoni vazhdimisht. Kujtohuni, ajo mund të evoluojë me rritjen e biznesit tuaj duke kuptuar më mirë sfidat e klientëve tuaj dhe si mund t’u ndihmoni t’i zgjidhin. Para se të filloni, kini parasysh rekomandimet e mëposhtme:

 1. Mos kërkoni të kënaqni të gjithë.
 2. Bëni propozimin tuaj tërheqës dhe mos u përqëndroni vetëm në unicitet.
 3. Fokusohuni në një lidhje.

Lexo edhe:8 këshilla për të gjetur qëllimin e jetës tuaj

Dollar Shave Club ofron një shembull të mirë këtu. Ky biznes online shet dhe dërgon brisqe dhe gërshërë tek audienca e tij për një dollar. Ata shëndrisin me shaka për bris1qet e reja me 10-tehe që gjenden sot në treg dhe inkurajojnë burrat të kthehen te bazat. Megjithatë, mos spekuloni se ata po shesin një produkt të ulët cilësie. Slogan-i i tyre është: “Brisqet tanë janë të shkëlqyeshëm”, një slogan që tregon (por nuk është e njëjtë me) propozimin e tyre të shitjes. Kujtohuni, nëse kompanitë e tjera mund të thonë gjithashtu se produkti i tyre është “i shkëlqyeshëm”, keni një slogan tërheqës, jo diçka që ju bën tërheqës ndaj konkurrencës.

Prandaj, si t’i zhvilloni propozimet tuaja të vlerave? Filloni duke shkuar thellë në vete për të përcaktuar vlerën tuaj. Kujtohuni, kjo është ku inteligjenca emocionale luan rolin më të rëndësishëm dhe kur kombinohet me inteligjencën intelektuale (të dhënat, statistikat, tendencat, etj.), mund të filloni vërtet procesin për të zhvilluar propozitën tuaj të vlerave nga zemra. Duhet të kërkojni diçka transparente dhe autentike. Këtu janë disa pyetje që mund t’i drejtoni vetes:

 1. Si e përshkruani se kush jeni dhe çfarë përfaqëson kompania juaj për të tjerët?
 2. Si e dinë ata se mund t’ju ndihmojnë të zgjidhni sfidën e tyre?
 3. A e kuptojnë se si mund t’iu sjellin vlerë?

Gjatë këtij hapi të parë, është gjithashtu e rëndësishme të kryeni sondazhe me klientët. Mbledhja e inteligjencës intelektuale nga audiencat tuaja do t’ju japë njohuri të vlefshme mbi inteligjencën emocionale që vjen nga ata. Pyetje si këto më poshtë janë të shkëlqyera për t’u bërë gjatë një sondazhi:

 1. Çfarë ju shtyu të punoni me kompaninë tonë?
 2. Çfarë na bëri tërheqëse për ju?
 3. Çfarë benefitesh morët nga ne që ndihmuan biznesin tuaj?
 4. Si do të përshkruanit shërbimin ose produktin tonë për të tjerët?

Së dyti, duhet të kërkoni inteligjencë emocionale. Kjo është ku duhet të përcaktoni stimuluesit që shkaktojnë emocion dhe nivelin e përkushtimit të tyre ndaj markës dhe produktit ose shërbimit tuaj.

Së treti, duhet të zhvilloni komponentët e propozimin tuaj të vlerave nga dy hapet e para. Kjo do të adresojë komponentët e mëposhtëm të nevojshëm për të krijuar propozitën tuaj të vlerave:

 1. Audiencën e synuar: Kush janë klientët tuaj të ideale?
 2. Kërkesat e synuara: Si i ndihmoni ata të ndihmojnë veten? Cilat kërkesa adresoni?
 3. Vlerën në adresimin e kërkesave të tyre: Çfarë vlerë marrin klientët tuaj nga puna me ju?
 4. Ofertën tuaj specifike: Cilat janë shërbimet tuaja kryesore specifike për kërkesat e tyre?
 5. Provën e konceptit: Cila është dëshmia që e vërteton dhe mbështet?
 6. Tërheqëse: Ç’shkakton që ju jeni autentik dhe tërheqës?

Së katërti, është e domosdoshme të shmangni frazat e reklamave që shumica e njerëzve kapen prej tyre ose besojnë se do të ndikojnë ose do të tërheqin audiencën tuaj. Disa shembuj janë:

 1. Unike
 2. Efikase
 3. Zgjidhje efektive
 4. 125 zyra në të gjithë globin
 5. Përbërje unike e njerëzve, proceseve dhe teknologjisë
 6. Lehtëson performancën maksimale
 7. Një botë e klasifikuar
 8. Fokusuar në klient

Së pesti, tani shkruani propozimin tuaj të vlerave nga komponentët e përcaktuar në hapin e tretë, duke shmangur frazat e reklamave nga hapi i katërt. Ky është kyçi për ta bërë atë tërheqëse për të tjerët, jo të unik.

Së gjashti, hapi i fundit është të rishikoni, përshtatni dhe përsëritni. Pyesni veten pyetjet e mëposhtme:

 1. A thoni qartazi kush është audiencën tuaj e synuar?
 2. A përputhet propozita juaj me kërkesat e klientëve tuaj?
 3. A tregon propozimi juaj vlerë dhe adreson sfidën e tyre?
 4. A tregon propozimi juaj se kuptoni si t’ju ndihmoni të zgjidhen problemet e tyre?
 5. A krijoni dëshirë dhe një ndjenjë përkushtimi për kompaninë tuaj?

Fundja, është koha për të vepruar. Siç u tha, propozimi juaj i vlerave mund të evoluojë me kalimin e kohës duke bërë lidhje më të mira me audiencën tuaj dhe adresuar sfidat ose kërkesat e tyre që evoluojnë. Gjëja më e rëndësishme për tu kujtuar këtu është që të jeni të sinqertë dhe të siguroheni se ofroni vlerë në mënyrë të qëndrueshme që përputhet propozitën tuaj të vlerave me kërkesat e tyre. Motoja e mirë për të kuptuar vërtet nëse është fjala për propozimin tuaj të vlerave është “Jep pa pritshmëri dhe merr pa kundërshti” (Christopher Salem).

Një propozim i  vlerave është e rëndësishëm, pasi është motori që drejton hartën tuaj të rritjes së vazhdueshme në biznesin tuaj. Merrni kohë me të dhe jepni vlerë të vazhdueshme çdo ditë që përputhet me shërbimin më të lartë.

linkedin

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0