Si rezulton pozita e grave sipërmarrëse në raport me burrat, në këtë studim…


Sipas raportimit Women in Venture report Crunchbase, që u zhvillua me qëllim për të matur ecurinë e grave në botën e sipërmarrjes, rezultoi se 7 % e partnerëve investues në 100 biznese ishin gra.

18 muaj pas këtij raportimi, u zbuluan abuzime me natyrë seksiste, diskriminim në pagesa dhe ngacmime seksuale të grave. Në përgjigje të kësaj, shumë kompani investitore dhe start-up-e ndërmorrën hapa për të përmirësuar sjelljet e tyre brenda biznesit ashtu sikurse edhe diversitetin gjinor të fuqisë punëtore…

Crunchbase vendosi të riaplikonte metodologjinë për të parë progresin, nëse kish pasur një të tillë, ajo çka erdhi më pas ishte inkurajuese në ekuacionin e pozicionimit të gruas në sipërmarrje. 

Disa prej rezultateve, si më poshtë:

  • Ndër 100 firma, përqindja e grave partnere të bizneseve u rrit nga 7 në 8 %.
  • Tetë firma nga 100 të testuara shtuan një grua partnere, për të parën herë.
  • Gratë mbajnë tashmë, 15 % të roleve si bashkëthemeluese në kompani. Një përmirësim prej 25 %  në një periudhë prej 18 muajsh.
  • Gratë zbuluan 16 mikro-sipërmarrje në tri vitet e fundit, 21 % të të gjitha bizneseve të reja në atë kategori.
  • 10 % e sipërmarrjeve arritën fazën e pjekjes me së paku 1 grua themeluese.
  • 60 % e dollarëve të fituara shkuan për investime start up-esh./TechCrunch

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale