Shtetet më të lira për t’i vizituar këtë verë

Shtetet më të lira për t’i vizituar këtë verë


Dëshironi të udhëtoni të udhëtoni, por nuk keni shumë para. Atëherë është gjetur një zgjidhje perfekte. Me vende të bukura dhe çmime të lira.

Forumi Ekonomik Botëror për Udhëtime dhe Turizëm ka bërë një raport për shtetet më të lira në botë, ku Irani ndodhet në vendin e parë.

“Telegraph.co.uk” sjell 20 vendet më të lira në botë për t’i vizituar, duke marrë parasysh çmimet.

Lexoni më shumë: KU DUHET TË UDHËTONI KËTË VIT SIPAS SHENJËS SË HOROSKOPIT? 

Por kjo nuk do të thotë se këto vende nuk duhet të presin turistë për shkak të çmimeve. Përkundrazi, kjo është një mundi shumë e mirë për të udhëtuar lirë dhe për t’u mahnitur me bukuri që nuk i kani parë ndonjëherë.

Ja cila janë 20 shtetet më të lira për të vizituar:

 1. Irani
 2. Egjipti
 3. Malajzia
 4. Algjeria
 5. Indonezia
 6. Butani
 7. Jemeni
 8. Kazakistani
 9. Tunizia
 10. India
 11. Rusia
 12. Katari
 13. Botsuana
 14. Laos
 15. Mongolia
 16. Guatemala
 17. Arabia Saudite
 18. Tajlanda
 19. Nepal
 20. Sri Lanka

/AlbInfo

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0