Shtëpitë e modës eksperimentojnë me video-lojërat. Kanye West dhe Balenciaga japin shembullin - Business Magazine Albania

Shtëpitë e modës eksperimentojnë me video-lojërat. Kanye West dhe Balenciaga japin shembullin

Ndërthurja e video-lojërave dhe modës vazhdon të shfaqet në mënyra të papritura: shembulli më i fundit është një lojë në internet për të promovuar një bashkëpunim midis Gap, Balenciaga dhe artistit të famshëm bashkëkohor Kanye West.

Video-Loja, e cila u lançua në të njëjtën kohë me koleksionin në dyqan Yeezy Gap Balenciaga dhe bluzat e saj shumë të shtrenjta. Ju filloni duke krijuar një avatar, i cili përfshin zgjedhjen e një gjinie, tonin e lëkurës dhe – padyshim – zgjedhjen nga një prej disa stileve të veshjeve. Nga atje, vetë loja bëhet pak e çuditshme; avatari juaj fluturon në qiell dhe ju duhet të lëvizni telefonin tuaj nga njëra anë në tjetrën për të mbledhur zogj, të cilët në një farë mënyre ju mbajnë në det. Në thelb është një lojë për të ndjekur rezultate me disa rroba të bukura.

Lexo edhe: Evropa “po zien” nga startup-et 1 miliardë dollarëshe. Kapitali po “fluturon” nga SHBA dhe Britania

Është gjithashtu pjesë e një tendence të kompanive të modës që hyjnë në botën e lojërave dhe metaverse. Balenciaga ka qenë veçanërisht aktive: shtëpia e modës ka bashkëpunuar me Fortnite, ka bërë veshje virtuale për dyqanin e avatarit të “Meta” dhe madje ka krijuar një lojë të pavarur për të debutuar një koleksion të ri. Diku tjetër, markat duke përfshirë Burberry, Gucci dhe Longchamp kanë bërë lëvizje të ngjashme./ The Verge 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0