Shtëpia e Bardhë kërkon t’i japë 19 miliard $ NASA-s për vitin fiskal 2017


Shtëpia e Bardhë ka publikuar planin e buxhetit për vitin fiskal 2017 të NASA-s, duke i kërkuar 19 miliard $ nga Kongresi për të financuar agjencinë e hapësirës. Pra janë më shumë se 18.5 miliard $ të kërkuar për NASA-s vitin e kaluar.

Por janë gjithashtu 300 milionë $ më pak që agjencia në fakt ka marrë në 2016 Omnibus Bill e fundit. Shifrat paraprake janë të detajuara në një përmbledhje të kërkesës buxhetore NASA kërkuar ditën e djeshme.

TechSot.Al raporton se një pjesë e madhe e fondeve – 8.4 miliardë dollarë – do të shkojnë drejt programeve të eksplorimit të njeriut të NASA-s, të krahasueshme me atë që NASA donte vitin e  kaluar. Këto përfshijnë ruajtjen e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës, si dhe avancimin e zhvillimit të programeve të partneritetit të NASA-s.

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve./

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale