Shtëpia e Bardhë kërkon t’i japë 19 miliard $ NASA-s për vitin fiskal 2017

Shtëpia e Bardhë kërkon t’i japë 19 miliard $ NASA-s për vitin fiskal 2017


Shtëpia e Bardhë ka publikuar planin e buxhetit për vitin fiskal 2017 të NASA-s, duke i kërkuar 19 miliard $ nga Kongresi për të financuar agjencinë e hapësirës. Pra janë më shumë se 18.5 miliard $ të kërkuar për NASA-s vitin e kaluar.

Por janë gjithashtu 300 milionë $ më pak që agjencia në fakt ka marrë në 2016 Omnibus Bill e fundit. Shifrat paraprake janë të detajuara në një përmbledhje të kërkesës buxhetore NASA kërkuar ditën e djeshme.

TechSot.Al raporton se një pjesë e madhe e fondeve – 8.4 miliardë dollarë – do të shkojnë drejt programeve të eksplorimit të njeriut të NASA-s, të krahasueshme me atë që NASA donte vitin e  kaluar. Këto përfshijnë ruajtjen e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës, si dhe avancimin e zhvillimit të programeve të partneritetit të NASA-s.

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve./

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0