Shpiken bicikleta pa zinxhir (VIDEO)


Bicikleta eshte mjeti i transportit me ekologjik, ekonomk dhe i shendetshem i mundshem. Tonifikon muskujt, permireson frymemarrjen dhe i buzeqesh portofolit dhe mjedisit, megjithate duket se ka arritur ne maje te inxhinierise dhe teknologjise se dedikuar.

Duket, sepse ka nga ata qe punojne per te rezantuar nje model te vecante duke qene se eleminon nje element thelbesor qe garanton levizjen, domethene zinxhirin.

Nuk eshte thjesht nje kapricio apo nje ushtrim per stil, eleminimi i zinxhirit ose me mire zevendesimi me struktura te tjera mund te fshehin pjeset me vaj per perfitime te menjehershme duke filluar qe nga eleminimi i rrezikut te njolles ne pantallona.

Te shohim tani propozimet te bicikletes pa zinxhir. ‘Dynamic Bicycles’ ka zbuluar sistemin Chainless (d.m.th pa zinxhir) dhe eshte zgjidhja qe te bind me shume dhe eshte shume e mundshme, aq shume sa ka terhequr vemendjen e gjigandit Shimano.

Mund te shohim si funksionon ne videon ketu poshte. Nje ide jo aq e re duke pare se duket se eshte frymezuar nga sistemi universal i motocikletave Moto Guzzi tashme edhe ne bicikleta.

Nga Hungaria vjen Stringbike qe zevendesojne zinxhirin me litare te perbere nga polietileni qe merren me transmetimin e levizjeve. Sistemi eshte simetrik, por nga njera ane duket me shume si komplikacion sesa thjeshtesi, i vetmi avantazh i Stringbike eshte se nuk ka nevoje per ta vajosur dhe ta beje me nafte ingranazhet dhe mbi te gjitha nuk kerkon ndonje mirembajtje te vecante.

Nje tjeter zgjidhje u ideua nga Luca Douglas nga shkolla e dizajnit Loughborough me emrin Lunartic bike dhe shfrytezohet nje rrip qe transmeton levizjet ne rroten e pasme. Eshte nje koncept akoma ne fazen e studimit por premtohet nje pedalim me efikas dhe me nje nxitje te madhe. Kuriozitet te madh ka shfaqur edhe Broncobike nga universiteti i Michiganit, qe mori nje njohje te menjehershme edhe nga konkurrenca si Human Assisted Green Energy Vehicle.

Si funksionon? Lamtumire zinxhir dhe mireserdhe sistem hidraulik qe rrit efikasitetin menjeher jo vetem per shpejtesi dhe per shetitje te shkurta, sprint, etj. Zgjidhje interesante qe presim te shohin sesa shpejt do te evolojne.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale