Shpiken bicikleta pa zinxhir (VIDEO) - Business Magazine Albania

Shpiken bicikleta pa zinxhir (VIDEO)


Bicikleta eshte mjeti i transportit me ekologjik, ekonomk dhe i shendetshem i mundshem. Tonifikon muskujt, permireson frymemarrjen dhe i buzeqesh portofolit dhe mjedisit, megjithate duket se ka arritur ne maje te inxhinierise dhe teknologjise se dedikuar.

Duket, sepse ka nga ata qe punojne per te rezantuar nje model te vecante duke qene se eleminon nje element thelbesor qe garanton levizjen, domethene zinxhirin.

Nuk eshte thjesht nje kapricio apo nje ushtrim per stil, eleminimi i zinxhirit ose me mire zevendesimi me struktura te tjera mund te fshehin pjeset me vaj per perfitime te menjehershme duke filluar qe nga eleminimi i rrezikut te njolles ne pantallona.

Te shohim tani propozimet te bicikletes pa zinxhir. ‘Dynamic Bicycles’ ka zbuluar sistemin Chainless (d.m.th pa zinxhir) dhe eshte zgjidhja qe te bind me shume dhe eshte shume e mundshme, aq shume sa ka terhequr vemendjen e gjigandit Shimano.

Mund te shohim si funksionon ne videon ketu poshte. Nje ide jo aq e re duke pare se duket se eshte frymezuar nga sistemi universal i motocikletave Moto Guzzi tashme edhe ne bicikleta.

Nga Hungaria vjen Stringbike qe zevendesojne zinxhirin me litare te perbere nga polietileni qe merren me transmetimin e levizjeve. Sistemi eshte simetrik, por nga njera ane duket me shume si komplikacion sesa thjeshtesi, i vetmi avantazh i Stringbike eshte se nuk ka nevoje per ta vajosur dhe ta beje me nafte ingranazhet dhe mbi te gjitha nuk kerkon ndonje mirembajtje te vecante.

Nje tjeter zgjidhje u ideua nga Luca Douglas nga shkolla e dizajnit Loughborough me emrin Lunartic bike dhe shfrytezohet nje rrip qe transmeton levizjet ne rroten e pasme. Eshte nje koncept akoma ne fazen e studimit por premtohet nje pedalim me efikas dhe me nje nxitje te madhe. Kuriozitet te madh ka shfaqur edhe Broncobike nga universiteti i Michiganit, qe mori nje njohje te menjehershme edhe nga konkurrenca si Human Assisted Green Energy Vehicle.

Si funksionon? Lamtumire zinxhir dhe mireserdhe sistem hidraulik qe rrit efikasitetin menjeher jo vetem per shpejtesi dhe per shetitje te shkurta, sprint, etj. Zgjidhje interesante qe presim te shohin sesa shpejt do te evolojne.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0