Shkencetaret zbulojne pse rrudhet ne uje lekura e duarve - Business Magazine Albania

Shkencetaret zbulojne pse rrudhet ne uje lekura e duarve


Shkencetaret britanike kane zbuluar se pse njerezve pas qendrimit te gjate ne uje u rrudhen gishtat e duarve dhe te kembeve.
 
Ky reaksion eshte shfaqur gjate rrjedhes se evolucionit, mendojne studiuesit. Ne kerkim te ushqimit paraardhesve te njeriut bashkekohor u duhej te kerkonin rezervuare uji dhe te germonin ne barin e lagur. 
 
Per me teper se objektet e lageshta eshte me e lehte te mbahen me gishta ne nje siperfaqe jo te sheshte, shpjeguan ekspertet. Vete rrudhat ne lekure formohen si pasoje e ngushtimit te eneve te gjakut – nje proces ky qe kontrollohet nga sistemi nervor.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0