Shkencetaret paisje per parashikime te sakta te motit - Business Magazine Albania

Shkencetaret paisje per parashikime te sakta te motit


SHBA-te planifikojne te dergojne ne Stacionin Kozmik Nderkombetar ne vitin 2014 nje pajisje shkencore, me ndihmen e te ciles shkencetaret presin te realizojne parashikime me te sakta te motit, te paralajmerojne lindjen e uraganeve dhe te parashikojne ndryshimin e klimes ne planet.
 
Pajisja quhet skaterometer (angl. scatterometer) ose reflektometer radar. 
 
Ai perben ne vetvete nje radar me mikrovale, qe percakton shpejt dhe me saktesi drejtimin dhe shpejtesine e eres ne te ashtuquajturen shtrese siperfaqesore mbi dete dhe oqeane.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0