Shkencëtarët ngrenë alarmin, krateri i njohur si ‘porta e ferrit’ në Siberi po bëhet më i madh

Një krater i madh në Siberi i njohur si ‘porta e ferrit’ po thellohet, duke zbuluar shkrirjen e akujve, kufomat e kafshëve dhe pyjet e lashta që shkencëtarët thonë se mund të na ndihmojnë të kuptojmë më mirë ndryshimin e klimës. I ndodhur afër pellgut të lumit Yana rreth 660 km në veri-lindje të qytetit të Yakutsk, krateri Batagaika është më i madhi në llojin e tij, tashmë 1 km i gjatë dhe 50 metra i thellë.

Sidoqoftë, akulli po shkrihet shpejt, që do të thotë që hapësira e madhe po thellohet me një shkallë alarmante, dhe mund të rrezikojë zonat e banuara aty afër. Sensorët kanë monitoruar rritjen e kraterit dhe ekspertët kanë paralajmëruar se po lëviz me rreth 20-30 metra çdo vit, ndërsa akulli shkrihet në ujë.

Shkencëtarët thonë se ndryshimi i klimës po e përshpejton këtë proces, duke ekspozuar gazra dhe depozita minerale që dikur ishin bllokuar nën akull për mijëra vjet, dhe duke i lëshuar ato në atmosferë.

Ladbible

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale