Shkencëtarët frymëzohen nga Star Wars, krijojnë lëkurën artificiale

 Shkencëtarët frymëzohen nga Star Wars, krijojnë lëkurën artificiale

lekure elektronike

Shkencëtarët në Singapor kanë krijuar një “lëkurë elektronike” të aftë për të rikrijuar ndjesinë e prekjes. Ata shpresojnë se kjo risi do t’u lejojë njerëzve me gjymtyrë të dëmtuar, që mbajnë proteza të përcaktojnë objekte, si dhe të ndiejnë cilësi të objekteve, temperaturë madje edhe dhimbje.

Pajisja, e quajtur ACES, ose Lëkura Elektronike e Kodifikuar Asinkron (Asynchronous Coded Electronic Skin), është e përbërë nga 100 sensorë të vegjël dhe është me madhësi rreth 1 cm katror (0,16 inç katror).

Studiuesit e Universitetit Kombëtar të Singaporit thonë se lëkura elektronike mund të përpunojë informacionin më shpejt sesa sistemi nervor i njeriut, është në gjendje të njohë 20 deri në 30 përbërës të ndryshëm dhe mund të lexojë shkronjat e sistemit Braille me më shumë se 90% saktësi.

“Njerëzit duhet të rrëshqasin dorën për të ndjerë strukturën e objekteve, por në këtë rast lëkura, me vetëm një prekje të vetme, është në gjendje të zbulojë struktura të ndryshme,” tha drejtuesi i ekipit kërkimor Benjamin Tee, duke shtuar se algoritmet e Inteligjencës Artificiale e lejojnë pajisjen të mësojë shpejt.

Një demonstrim tregoi që pajisja mund të zbulonte se një top antistres ishte i butë dhe mund të përcaktonte që një top plastik ishte i fortë. “Kur e humbni ndjesinë e prekjes, në thelb bëheni të mpirë … dhe përdoruesit e protezave përballen me këtë problem,” tha Tee.

“Pra, duke rikrijuar një version artificial të lëkurës, për pajisjet e tyre protetike, ata mund të mbajnë një dorë dhe të ndiejnë ngrohtësinë apo butësinë e objekteve, përmes kësaj lëkure” shtoi Tee.

Tee shpjegoi se koncepti ishte frymëzuar nga një skenë nga trilogjia e filmit “Star Wars” në të cilën personazhi Luke Skywalker humbet dorën e djathtë dhe e zëvendëson me një pajisje robotike, në dukje e aftë t’i rikthejë ndjesinë e të prekurit.

lekure elektronike

Teknologjia është ende në fazën eksperimentale, por ka pasur “interes të jashtëzakonshëm”, veçanërisht nga komuniteti mjekësor, shtoi Tee.

Reuters

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0