Shikimi pertej flakes eshte i mundur me hologramet dixhitale - Business Magazine Albania

Shikimi pertej flakes eshte i mundur me hologramet dixhitale


Shikimi i njerezve ne levizje qe fshihen nga nje mur tymi apo flakesh tani eshte i mundur fale nje teknike te zhvilluar ne fushen e kerkimeve te Insitutit Kombetar te Optikes (Ino-Cnr) ne Firenze.

Publikuar ne revisten e specializuar Optics Express, kerkimi ka kapur vemendjen e komunitetit shkencor nderkombetar per aplikacionet e mundshme ne mbeshtetje te punonjesve qe veprojne zakonisht ne rastet urgjente, si zjarrfikesat ne vecanti.

“Holografia dixhitale lejon ndertimin numerikisht e imazhit te nje objekti duke filluar nga nje model hyrjeje, quhet hologram, regjistrohet ne nje medium dixhital me perdorimin e nje rreze lazeri. Ndersa me nje rreze lazeri te dukshme kjo teknike lejon te ruhen holograme te objekteve me permasa te vogla, perdorimi i nje lazeri me infra te kuqe ben te mundur shikimin e objekteve te permasave njerezore”,- tha Eugenio Pugliese, nje kerkuesit fiorentine te perfshire ne projekt.

Pra, nje sy dixhital qe eshte ne gjendje te shohe atje ku asnje mjet deri tani nuk e ka bere dhe te dalloje detaje qe jane ne gjendje te shpetojne jete. “Edhe pse ne holografi nuk perdoren lente per levizjen e zjarrit, eshte e mundur te regjistrohen holograme objektesh pas tymit dhe flakeve pa u prishur ky sensor”, – shtoi Pugliese.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0