Shenjat që kolegët tuaj nuk ju respektojnë


Po e ndjeni veten sikur nuk po respektoheni aq sa duhet në vendin e punës? Nëse këtë nuk j’ua kanë shfaqur në mënyrë direkte, ekzistojnë disa mënyra për ta shprehur dhe njëkohësisht për ta kuptuar. Ky mospëlqim mund të burojë nga kultura organizative, ose thjesht nga disa njherëz jo pozitivë në vendin e punës. Pavarësisht të gjithave është mirë që ju të dini t’i kuptoni këto shenja. Ja cilat janë disa prej tyre:

Ju jeni objekt i thashethemeve – Tashethemet janë pjesë e çdo zyre. Por nëse e shikoni që jeni pothuajse gjithmonë ju ky objekt, atëherë duhet të bëni kujdes, sepse situata përveçse është serioze, është njëkohësisht edhe rënduar, sidomos për anën tuaj psikologjike. Pavarësisht nëse kolegët tuaj po flasin për jetën tuaj personale ose profesionale, është një shenjë që nuk po merrni respektin që meritoni.

Ndiheni të injoruar – Kjo është një formë e keqe e mosrespektimit. Gjërat duken mirë me bashkëpunëtorët tuaj, por ju duket sikur thjesht nuk po dëgjoheni. Askush nuk i dëgjon fjalët e tua në mbledhje. E-mail-et e tua për nuk lexohen. Shqetësimet që shfaq janë sikur të mos i kishit shprehur.

Ju vidhen idetë – Nuk ka asgjë më zhgënjyese sesa të kesh një koleg që merr mirënjohjen për punën tënde. Kjo mund të ndodhë ndonjëherë, por nëse fillon e praktikohet shpesh, ju duhet të bëni kujdes, idetë tuaja mund të jenë shumë të mira dhe ju si autor i kësaj ideje s’po dukeni askund. Kërkoni atë që është e juaja, fundja spo i merrni të drejtën askujt, thjesht po kërkoni atë që  ju takon.

Qortoheni pa qenë nevoja – Nëse shikoni që ju herë pas herë “ju tërhiqet veshi” për çdo gjë që ndodh në zyrë bëni kujdes. Kjo mund të jetë një shenjë injorimi ose një shenjë spostimi. Nëse ju do i lejoni të tilla gjëra, vjen një moment që edhe mund t’ju shajnë. Kritikat e vazhdueshme, mund të jenë një tregues se ju jeni aty ku askujt nuk ja prsite mendja, ose dikush po kërkon t’ju spostojë. Ngacmimi nuk mund të jetë i pranueshëm për askënd.

Lexo: Pse askush nuk mund të marrë atë që është e jotja?

Gjuha e trupit flet shumë – Ndonjëherë gjuha e trupit flet më shumë sesa fjalët. Apo shenjat e këqija mund tju bëjnë të ndiheni keq. Autoriteti juaj vazhdimisht vihet në dyshim ose nuk merret parasysh. Meqë politikat e zyrës janë ato që janë, me siguri do të duhet të luftoni me të paktën disa kolegë që bëjnë thirrje për pushtet gjatë rrjedhës së karrierës tuaj. Por nëse autoriteti juaj vazhdimisht po vihet në pikpyetje, ju ndoshta duhet të merrni parasysh veçanërisht nëse kundërshtarët tuaj janë në të njëjtin nivel ose poshtë jush në hierarki. Kjo është një shenjë që bashkëpunëtorët tuaj nuk ju marrin aspak seriozisht.

Ndiheni shpesh të përligjur – Gjithmonë do të keni ditë të këqija në zyrë. Por një bashkëpunëtor i ngushtë ose një grup kolegësh mund t’i bëjë gjërat vërtet të padurueshme. Kjo lloj sjellje pasiv-agresive ka për qëllim t’ju vë në pozita edhe pse shpesh ky person mund të duket miqësor me ju.

Nuk ju përfshijnë në biseda – Nëse ndiheni sikur përjashtoheni vazhdimisht nga diskutimet e rëndësishme, ky është një problem. Me gjasë do të thotë që kolegët tuaj nuk i vlerësojnë kontributet tuaja.

Ju jeni nënshtruar vërejtjeve të papërshtatshme – Të punosh nën një varg komentesh të papërshtatshme shpejt mund të bëhet e padurueshme. Nëse i keni nënshtruar këtij lloji të ngacmimeve në zyrë, dokumentoni incidentet dhe raportojini ato HR ose mbikëqyrësi juaj.

Shpesh ndiheni keq – Nëse qëndroni të ndershëm me veten dhe kjo nuk duket të jetë rasti, atëherë ka një shans të fortë që bashkëpunëtorët tuaj nuk po ju trajtojnë siç duhet – gjë që është e papranueshme.

Business Insider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale