Shenjat e horoskopit më me fat të kësaj jave


Astrologu italian Paolo Fox na njeh me klasifikimin e shenjave të horoskopit duke u nisur nga ajo me më pak fat për të vijuar tek vendi i parë shenja më me fat për këtë javë.

Në vendin e 12 është Ujori. Nëntori ka qënë një muaj i vështirë për ju dhe shumë prej jush ende nuk e keni marrë veten.

Në vendin e 11 është Demi. Gjatë këtyre ditëve do të përfshiheni nga mërzitja. Shumë prej nismave tuaja kanë ndaluar për motive praktike. Kujdes të enjten dhe të premten ditë të tensionuara. Jeni përfshirë nga mendimet.

Në vendin e 10 Peshorja, në këto ditë do të duhet të gjeni aleanca të reja për të qënë gati për betejat e 2018.

Bricjapi në vendin e 9. Do të jeni protagonistët e 2018. Përpiquni të bëni dicka që ju përket vetem ju. E mërkura, e enjte, e premte janë ditët më të mira të javës.

Virgjëresha në vendin e 8. Gjatë këtyre ditëve do të jeni paksa të mërzitur. Në javët e para mund të keni përjetuar një krizë emocionale. Kjo është një javë vëzhgimi sesa një javë veprimi.

Në vendin e 7 është Shigjetari. Mënyra juaj e të vepruarit shumë e hapur në këto ditë do të tregojë më të mirën tuaj. E shtuna dhe e diela janë ditët më të mira për ju. Përpiquni të bëni gjëra të rëndëishme.

Dashi është në vendin e gjashtë. Jeni shumë të menduar në këto ditë. Do të donit te ndërmerrni veprime revolucionare, por ka konfuzion. Kujdes me financat.

Në vendin e pestë është Luani. Përpiquni të jeni më aktivë. Kujdes me financat.

Binjakët në vendin e katërt. Në këto ditë ju kthehet energjia. Është i favorizuar kush udhëton. Keni përpara propozime të reja.

Peshqit të tretët. Në këto ditë do të keni një telefonatë të rëndësishme. Një emocion i bukur mund të kthehet. Ditë të mira e mërkura dhe e enjtja.

Gaforrja në vendin e dytë. Shumë angazhime, por do të jeni të mbrojtur nga fati. Jeni shumë të përqendruar në punë.

Ndërsa më i favorizuar për këtë javë është Akrepi. Një lajm i mirë që prisnit mund të vijë këto ditë. Mos jini kritikë e mos kini frikë të guxoni. Një mundësi e re është në horizont për ju.

/INTV

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Në Mars bëhet një vit nga identifikimi i personit të parë me Covid në Shqipëri. Prej asaj dite, zhvillimet e sipërmarrjes ishin tërësisht të tjetërsuara. Në kushte tërësisht të ndryshme, ata duhej ta merrnin ose ta linin çdo mundësi. Të hidhen në hapësira të panjohura, pa asnjë siguri se ku do të përfundonin, të tkurren apo fatkeqësisht të mbyllen.

Kur tashmë ka kaluar një vit, sipërmarrësit janë pak më të lodhur dhe njëkohësisht pak më të qartë për atë çfarë po ndodh. Në këtë numër të fundit vijnë sipërmarrës dhe kompani që reaguan me ritme po aq të shpejta sa pandemia, për të sjellë gjetje të reja. Nuk po flasim vetëm për kompanitë e teknologjisë, por edhe për nisma në bujqësi. Nuk po flasim vetëm për vendin tonë, por edhe për pothuajse të njëjtat strategji të ndjekura edhe nga kompani të mëdha ndërkombëtare.

Sot një vit, kuptojmë se ku kanë çuar hapat e ndërmarrë të disa të rinjve, si në fushën e produksionit, edhe në shërbimet teknologjike. Si kanë arritur të rimëkëmben brande të vjetra, apo të fuqizohen ato ekzistuese, duke shtuar gamën, përmirësuar cilësinë apo duke zgjeruar tregun.

Nëse ka një hap që nuk është ndalur, po aq sa mjekësia, është fusha e biznesit.  Gjetjet e reja dhe në formë të shpejtë rezultuan të jenë e vetmja zgjidhje. Paketat mbështetëse nga qeveria kanë tashmë një përmasë më të qartë në efektin e vakët të mbështetjes së biznesit.

Sfidat për sipërmarrjen vazhdojnë të forta edhe këtë vit.

Së pari, sipërmarrja është edhe më e ndërgjegjshme që pandemia do të qëndrojë edhe për disa kohë mes nesh.

Së dyti, kushtet e punës vijojnë të ndryshojnë dhe koha e zgjatur mund t’i kthejë ato në kushte bazë për të vijuar më tej.

Së treti, sipërmarrjes shqiptare i duhet të shtojë më tej përpjekjet në kushtet e rritjes së kostove dhe kërkesës së ulur. Janë rritur kostot e naftës dhe kostot e punës.

Së katërti, sipërmarrja duhet të operojë në një vit elektoral, kur performanca e administratës është në nivelet më të ulëta të çdo 4 vjeçari në pushtet dhe ku fushata elektorale “pezullon’ investimet e mundshme private, nxit investimet publike, por vetëm në interesa të veçantë dhe gjithnjë me orientim elektoral.

Vaksinimi i shpejtë dhe mbarëvajta e zgjedhjeve do të ishin një mundësi e mirë për sipërmarrjen vendase, duke lehtësuar sadopak efektet e pashmangshme të pandemisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale