Shenja qe kolegu juaj do tjua fuse thiken pas shpine - Business Magazine Albania

Shenja qe kolegu juaj do tjua fuse thiken pas shpine


Brian de Haaff*

Njerezit flasin per vendin e punes si te ishte nje xhungel. Disa dite jane te civilizuara por disa te tjera i ngjajne skenave te filmit ” Lord of the Flies.” Eshte dramatike por e vertete. Shpesh mund ta ndjesh hakmarrjen ne ajer. Gjeja me e mire qe mund te besh ne raste te tilla eshte te mbyllesh ne  dhomen e konferences derisa fortuna te kaloje.

Di gjithshka per zyrat e pakendshme sepse kam punuar ne disa prej tyre. E konsideroj veten te regjur por jam trembur nga nje koleg ne nje parking makinash dhe kercenuar nga nje tjeter kur mora nje detyre pas nje promovimi qe mu be ne pune.

Christine Porath dhe Christine Pearson kane bere kerkime rreth sjelljev te keqija ne vendin e punes per me shume se nje dekade. Ne nje artikull te Harvard Business Review, ato zbuluan  se 98 perqind e kolegeve kane pasur te benin me sjellje te pacivilueshme dhe rreth gjysma e tyre thone se ata ballafaqohen me vrazhdesi ne pune te pakten nje here ne jave.

Si CEO i Aha! (nje software vizual per menaxheret e produktit), u betova se do te ndertoja nje kompani te bazuar ne arritje dhe respekt. Keshtu jam menduar gjate se cfare duhet te bejme per te zhvilluar ekipin aq shume sa mos te kete hapesira  per tratheti.

“Nese je aq pafat sa te punosh ne nje organizate ku secili do te ‘ha’ tjetrin, sa te mira jane aftesite tuaja te mbijeteses? A demoralizoheni apo planifikoni ne qetesi priten tuaj te ardhshme?”

Ka shume vende pune ku ka agresivitet por mund te jeni njerezor dhe ende tja dilni nese dini se  cfare te kerkoni dhe shenjat qe tregojne se shume shpejt do te jeni objekt i sulmit. Pra, a e dini shenjen qe tregon se kolegu juaj do tjua godase me thike pas shpine?

Kjo shenje eshte kur kolegu ju thote “Ti beje kete gje.”

Kur ai thote “Ti beje”, ai po te ushtron nje presion qe shkon pertej punes. Kembanat duhet te bien ne koken tuaj per arsyet e meposhtme:

Ndarja
Pretendoni se jeni ne nje mbledhje me ekipin tuaj duke diskutuar aspektet e nje projekti te ri. Zakonisht anetaret e skuadres qe jane te nje moshe diskutojne se si ta ndajne punen. Ato pyesin dhe sygjerojne por nuk diktojne. Sapo te degjoni fjalen “Ju”, duhet ta dini se kolegu juaj e ka lene pas bashkepunimin dhe tani po krijon nje ndarje me ju.

Inati
“Ti beje kete” eshte nje shprehje qe degjohet me shume ne inat e siper. Nese ai eshte nje shok/shoqe,  ai/ajo ju propozon ide, sygjeron dhe pyet si dhe te ofron ndihme pa ju dhene urdhera. Kur kolegu fillon te mendoje “une” kundrejt ‘ju”, ai/ajo ka kaluar nga pozicioni ‘krah per krah” ne pozicionin luftarak “balle per balle” po te flasim ne menyre metaforike.

Faji

Kur dergjoni keto fjale magjike, dije se jeni lene i vetem per ta bere dicka. Nuk ka rrjete sigurimi dhe nese merrni ‘flake”, do te ndodhe nje perplasje qe do te jete ne faqen e pare te thashethemeve.

Dhe do te jete kolegu juaj i pari qe do ta shperndaje lajmin me gezim.

Ju kerkoj ndjese nese nje situate e tille duket kaq prane jush. Ndoshta nje skene e tille ndodh cdo dite ne punen tuaj ose me keq akoma jeni ju ai qe jepni udhrin “Ju do ta beni.” Por ja vlen te mendosh per kompanine dhe nese nje gje e tille po i merr jeten asaj.  Po te mendoni per nje gje te tille, nuk do te kete tolerance per akte qe kane per qellim te bejne keq.

Cfare do te beni nese hasni sjellje agresive ne pune? FIllimisht kini besim por edhe shikoni dhe degjoni me kujdes. Jini transparent ne ato qe beni dhe ne komunikimet tuaja dhe pritni te njejten gje nga koleget tuaj. Flisi me nje keshillues nese nuk po ju trajtojne mire dhe largohuni nese eshte e nevojshme. Gjithmone duhet te punoni me nje kompani qe tenton te kete nje kulture bashkepunuese dhe mbeshtetese.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0