Sheldon Adelson, miliarderi hebreo-amerikan që e nisi biznesin duke shitur gazeta


 

Ai është sipërmarrës, investitor dhe filantropist.

Aktualisht, sipas Forbes, Adelson ka një pasuri prej 40.4 miliardë dollarë, duke qenë njeriu i 20-të më pasur në botë.

Dhe të mendosh se, Sheldon u rrit duke fjetur në dyshemenë e një apartamenti të marrë me qira në një ndërtesë shumëkatëshe.

Sheldon, tani 84 vjeç, është djali i Sara dhe Artur Adelsonit, një familje me të ardhura të pakëta. Familja e babait të tij ishte me origjinë nga hebrenjtë e Lituanisë dhe Ukrainës. Babai i tij ishte taksist dhe nëna e tij menaxhonte një dyqan të punimeve me shtiza.

Rruga e gjatë dhe e vështirë drejt pasurimit të tij nisi në moshën 12 vjeç (1945) , kur mori borxh 200 dollarë (2740 USD në 2017) dhe bleu një licencë për të shitur gazeta në Boston.

Në moshën 16 vjeçare (1948) mori hua 10 dollarë ( që sot vlejnë 100 mijë dollarë) nga xhaxhai i tij, për të nisur një biznes për prodhimin dhe shitjen e karameleve.

Me një shpirt sipërmarrësi ai krijoi më shumë se 50 biznese të suksesshme, duke u bërë një milionier në moshën 30-vjeçare.

Sheldon Adelson është themeluesi, presidenti dhe shefi ekzekutiv i Las Vegas Sands Corporation, kompanisë më të madhe të kazinove në SHBA.

Las Vegas Sands

Në vitin 1991, gjatë muajit të mjaltit në Venecia me gruan e tij të dytë, Miriam, Adelsonit i lindi idea për të ndërtuar një mega-resort hotel, duke investuar 1,5 miliardë dollarë për “The Venetian”, një hotel dhe kazino, që sot ka mbi 4000 suita, 18 restorante, një qendër tregtare, që lidhet me kanale, gondola, etj.

Hoteli “The Venetian”, Venecia

Në Makau, që sot konsiderohet si Las Vegasi i Kinës, Adelson ka investuar 2,4 miliardë dollarë për të ndërtuar Venetian Macao Resort Hotel.

Venetian Macao Resort Hotel, Kine

Ai zotëron edhe Marina Bay Sands në Singapore, një investim prej 5,5 miliardë dollarësh, me 2500 dhoma luksoze, përveç aksesorëve të tjerë, pishina, restorante, klube nate, etj.

Marina Bay Sands në Singapore

Ai është pronar i gazetës së përditshme izraelite “Israel Hayom”, e themeluar në vitin 2007, teksa besohet se Adelson, i cili është mbështetës i Netanyahut, ka investuar në të 50 milionë dollarë. “Israel Hayom” është gazeta më e madhe në Izrael.

Gazeta “Israel Hayom”, apo “Izraeli Sot” në shqip.

Adelson është një filantropist i madh dhe gjithashtu ka themeluar Adelson Foundation, me inciativën e gruas së tij, Miriam.

Familja Adelson

Ai është anëtar i Partisë Republikane të Shteteve të Bashkuara dhe bëri donacionin më të madh individual në fushatën presidenciale të Donald Trump, me 25 milionë dollarë si dhe 5 milionë për ceremoninë inauguruese.

 

Adelson zotëron edhe një flotë aeroplanësh privatë.

/IzraeliSot.

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale