Semafor i kuq? Luani Pong (VIDEO) - Business Magazine Albania

Semafor i kuq? Luani Pong (VIDEO)


Ok eshte video e realizuar me kompjuter sepse ka pak dore dixhitale, por ideja mbetet kurioze dhe argetuese. Kjo ide eshte per kalimtaret qe kur duan te kalojne rrugen gjejne semaforin e kuq.

Per te shtyre pritjen e merzitshme, mund te shkojne tek ekrani me prekje (qe tregon edhe kur semafori behet jeshil) per nje ndeshje te vogel Pong kunder CPU. Ide e re? Aspak, ne 2008-en ka qene nje projekt i ngjashem, por akoma me spektakolar dhe per kete arsye i parealizueshem.

Ne video mund te shihni semaforin gjerman me Pong per kalimtaret. Sigurisht qe kur kalon kohen ne semafor mund te jete nje ide e mire per te shtyre pritjen, qe gjithsesi zakonisht eshte e shkurter, por kur qndron pa levizur duket sikur eshte me e gjate. Kur jeni ne kembe, semafori behet shume i bezdisshem sidomos ne vendet kur duhet ta respektoni patjeter.

Pra a ka gje me te mire se te hutoheni ne kete menyre, duke u argetuar? Kjo eshte ideja brilante e nje ekipi dizajni gjerman me Ampel Pong. Pertej diskutimit te efektivitetit aktual, qe do te shkaktonte me pak aksidente, eshte nje ide interesante dhe argetuese, edhe pse per momentin eshte koncept.

Frymezuar nga Pong, baba i video lojerave. Nje kalimtar ecen ne rruge dhe sheh semaforin e kuq, nderkohe nje kundershtar ne anen tjeter te rruges, keshtu aktivizohet loja dhe madje mund te kete me shume se nje lojetar.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0