Selfie-t’ të bëjnë të lumtur - Business Magazine Albania

Selfie-t’ të bëjnë të lumtur

Pavarësisht nëse i doni ata ose i urreni ata, një studim i ri tregon se të postosh një fotografi në Instagram e të marrësh shumë pëlqime ndikon në një jetë më të lumtur. Studimi, botuar në “Sjelljet njerëzore dhe teknologjitë e reja”, e bazoi përfundimin e tij në një studim të postuar në Instagram dhe Facebook, i cili bëri pyetje në lidhje me postimin e fotove në Instagram dhe si pëlqimet dhe komentet pozitive mund të ndikojnë në lumturinë e një personi. Çuditërisht, rezultatet tregojnë një lidhje pozitive midis numrit të selfie-ve të ndara në Instagram dhe lumturisë së një personi, me nivelin më të lartë të lumturisë të lidhur me numrin e madh të pëlqimeve dhe komenteve pozitive. Me pak fjalë, njerëzit ishin më të lumtur kur në një fotografi merrnin shumë pëlqime dhe komente negative. Ndërkohë, një njeri ishte i predispozuar të ndryshonte humorin e tij në momentin që nuk i pëlqimeve nuk ishte në pritshmëritë që ai kishte ose kur kishte komente negative.

“Teknologjia e mediave sociale është bërë një ndikues kryesor i aspekteve psikologjike të emocioneve njerëzore, siç është mirëqenia. Hulumtimet e kaluara kanë zbuluar lidhje të mëdha  të marrëdhënies midis përdorimit të  mediave sociale dhe mirëqenies, “tha Julie Maclean, e cila drejtoi studimin.

Ajo tha se përmirësimi i  teknologjisë në të ardhmen do të ketë ndoshta një ndikim aq të madh sa njerëzit praktikisht do të kenë jetën të lidhur me to dhe që lumturia e tyre do të lidhet drejtpërdrejt vetëm me median sociale. Ky përfundim është arritur dhe duke studiuar hapat me të cilat kjo lidhje ka ecur nga e shkuara deri tani.

Padyshim që rezultatet nuk janë ‘të vulosura’. Një studim i vitit 2019 nga Universiteti Shtetëror i Uashingtonit tregoi se njerëzit që postojnë selfie ka më shumë të ngjarë të shihen si më të pasigurt, më pak të suksesshëm dhe më pak të pëlqyeshëm. Një studim tjetër lidhi postimin e shumë selfie-ve me narcizmin. Ka shumë rezultate dhe na mbetet ne të vendosim se cili nga studimet na përfaqëson!

SI

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0