Selfie-t’ të bëjnë të lumtur

Pavarësisht nëse i doni ata ose i urreni ata, një studim i ri tregon se të postosh një fotografi në Instagram e të marrësh shumë pëlqime ndikon në një jetë më të lumtur. Studimi, botuar në “Sjelljet njerëzore dhe teknologjitë e reja”, e bazoi përfundimin e tij në një studim të postuar në Instagram dhe Facebook, i cili bëri pyetje në lidhje me postimin e fotove në Instagram dhe si pëlqimet dhe komentet pozitive mund të ndikojnë në lumturinë e një personi. Çuditërisht, rezultatet tregojnë një lidhje pozitive midis numrit të selfie-ve të ndara në Instagram dhe lumturisë së një personi, me nivelin më të lartë të lumturisë të lidhur me numrin e madh të pëlqimeve dhe komenteve pozitive. Me pak fjalë, njerëzit ishin më të lumtur kur në një fotografi merrnin shumë pëlqime dhe komente negative. Ndërkohë, një njeri ishte i predispozuar të ndryshonte humorin e tij në momentin që nuk i pëlqimeve nuk ishte në pritshmëritë që ai kishte ose kur kishte komente negative.

“Teknologjia e mediave sociale është bërë një ndikues kryesor i aspekteve psikologjike të emocioneve njerëzore, siç është mirëqenia. Hulumtimet e kaluara kanë zbuluar lidhje të mëdha  të marrëdhënies midis përdorimit të  mediave sociale dhe mirëqenies, “tha Julie Maclean, e cila drejtoi studimin.

Ajo tha se përmirësimi i  teknologjisë në të ardhmen do të ketë ndoshta një ndikim aq të madh sa njerëzit praktikisht do të kenë jetën të lidhur me to dhe që lumturia e tyre do të lidhet drejtpërdrejt vetëm me median sociale. Ky përfundim është arritur dhe duke studiuar hapat me të cilat kjo lidhje ka ecur nga e shkuara deri tani.

Padyshim që rezultatet nuk janë ‘të vulosura’. Një studim i vitit 2019 nga Universiteti Shtetëror i Uashingtonit tregoi se njerëzit që postojnë selfie ka më shumë të ngjarë të shihen si më të pasigurt, më pak të suksesshëm dhe më pak të pëlqyeshëm. Një studim tjetër lidhi postimin e shumë selfie-ve me narcizmin. Ka shumë rezultate dhe na mbetet ne të vendosim se cili nga studimet na përfaqëson!

SI

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale