Sekreti për t'i thënë "lamtumirë" ditëve të këqija! - Business Magazine Albania

Sekreti për t’i thënë “lamtumirë” ditëve të këqija!

Sekreti për t'i thënë "lamtumirë" ditëve të këqija!

Dita juaj nuk po shkon mirë. Ndjenja të zymta. Mosbesimi. Sa do të dëshironit që sa hap e mbyll sytë gjithçka të bëhej më mirë? Edhe pse sa hap e mbyll sytë nuk mund të ndodhë, na besoni nuk është as e vështirë. Kështu që në do t’ju tregojmë disa truke që funksionojnë si magji për t’i dhënë lamtumirën ditëve të këqija!

Gjërat kryesore në fillim
Porosisni  një ushqim të mirë. Shumë njerëz thonë: “Rruga për në zemrën e një njeriu është përmes stomakut të tij.” Dhe mendojmë se kjo nuk është e gabuar.  Ushqimi bën mrekulli për shumë njerëz! Duke e mbajtur mënjanë ushqimin, gjëja kryesore këtu është të bëni diçka që ju pëlqen. Qoftë për 5 minuta. Jo për t’u ndjerë më mirë, por thjesht për të shpërqendruar veten dhe për ta lënë trurin tuaj të pushojë nga spiralja negative e të menduarit të tepërt për ditën tuaj të keqe(edhe nëse është e shkurtër).

Lexo edhe:Po nëse jeni pa punë, si duhet të kaloni ditën?

“Rregulli i 5 minutave”
Të kesh atë pushim të nevojshëm duhet të bëjë të ndihesh mirë. Por është e sigurt se shumë shpejt do të ndiheni sërish në të njëjtën mënyrë. Pra, për ta parandaluar këtë, duhet të zbatoni këtë “Rregull 5 minutash”   Shumica e njerëzve pohon që i ka ndihmuar ky rregull jashtëzakonsiht shumë.

Ja çfarë duhet të bëni
Jepni vetes 5 minuta për të menduar thellësisht për atë që ju  bën të ndiheni i dobët.Qoftë një incident, një kujtim, një ndjenjë, ndonjë stresues, ose ndoshta diçka vërtet budallaqe. Nuk ka rëndësi.Ndërsa mendoni për të, pyesni veten nëse mund ta ndryshoni. Apo ndonjë gjë në lidhje me të? Ose gjithsesi, ndryshoni rezultatin që ju sjell.Mbajeni të thjeshtë, bëjeni dhe do të keni një nga dy përgjigjet — Po ose Jo.

Nëse është një Po:
Ju kaloni minutat e ardhshme (në varësi të kompleksitetit të problemit) për të kuptuar se si ndodh. Pasi të kuptoni se si mund ta përmirësoni situatën, na besoni se tashmë do të ndiheni shumë më mirë. Ndjenja e dëshpërimit vjen kryesisht nga pafuqia jonë dhe paaftësia për të bërë diçka që vërtet duam të bëjmë.Brenda pak minutash, do të keni në mendje disa zgjidhje gatimi. Do të ndiheni më mirë. Dhe të jeni më të sigurt se gjërat do të përmirësohen sapo t’i vini në veprim këto hapa.

Hapi tjetër?

Por, nëse është një JO
Merrni edhe 5 minuta të tjera. Dorëzojuni mendimit se nuk mund të ndryshoni asgjë. Lëreni të zhytet brenda. Ndjeni pikëllimin në tërësinë e tij. Sapo të bjerë zilja e kohëmatësit, STOP! Merrni frymë dhe nisni. Ndjenjat dhe emocionet e përjetuara deri në thellësi të saj pastrojnë pjesën më të madhe të spirales. E dimë, tingëllon filozofike, por funksionon! Nuk humbisni asgjë nëse e provoni. Por, nëse funksionon, është një fitore e favorshme. Dhe besojmë se emocionet shpesh ju kthehen sepse nuk i ndjeni ato në maksimum. Në momentin që i përqafoni, i bëni tuajat dhe i ndjeni në maksimum, ata japin lamtumirën.

Tani kjo nuk do të thotë, kujtimet nuk do të mbeten. Por, ato nuk do të jenë aq të dhimbshme. Dhe kjo është arsyeja pse duhet të merrni 5 minuta të tëra për të ndjerë dhe çliruar veten nga kjo ndjenjë.

Jo një zgjidhje mjeksore, por në jetën tonë të përditshme, këto truke funksionojnë vërtet mirë!

medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0