Satya Nadella, drejtuesi i ri i Mikrosoftit - Business Magazine Albania

Satya Nadella, drejtuesi i ri i Mikrosoftit


Microsoft-i emeroi sot si drejtor ekzekutiv indiano-amerikanin Satya Nadella, i cili punon per kompanine prej 22-vitesh.

Zoti Nadella eshte drejtuesi i trete ne historine e kesaj kompanie, pas themeluesit te saj, Bill Gates dhe Steve Ballmer, qe njoftoi ne gusht se do te dilte ne pension. Me zgjedhjen e zoti Nadella, Microsofti i dha keshtu fund nje procesi te zgjatur per gjetjen e shefit te ri.

Ne nje email per punonjesit e kompanise, zoti Nadella e quajti emerimin “nje nder te madh”.

Satya Nadella ka lindur ne Indi dhe ka studiuar shkenca kompjuterike ne Universitetin e Wisconsinit- Milwaki, duke bere me vone nje master ne administrimin e biznesit, ne Universitetin e Chicagos.

Microsofti beri gjithashtu te ditur permes se njejtes deklarate sot se Bill gates nuk do te jete me Presidenti i kompanise, rol qe do ta marre John Thompson. Zoti Gates do te sherbeje tashme si “keshilltar per teknologjine.”

Gjithashtu ai do te jete dhe nje nga anetaret e bordit drejtues te Microsoftit.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0