Samsung zëvendëson Google AI me Baidu në Kinë - Business Magazine Albania

Samsung zëvendëson Google AI me Baidu në Kinë

Samsung zëvendëson Google AI me Baidu në Kinë

Në prezantimin kinez të serisë së saj të re Galaxy S24, Samsung Electronics China tha se do të përdorte AI-n Ernie të Baidu për të fuqizuar veçoritë e Galaxy AI si përkthimi dhe përmbledhjet.

Linja e Galaxy S24 e Samsung është nisur në Kinë dhe kompania po përdor gjigantin e teknologjisë kineze Baidu për të fuqizuar veçoritë e tij Galaxy AI. Nuk përmendet Google, modelet themelore të të cilit  po fuqizojnë veçoritë e Galaxy AI të Samsung në tregjet perëndimore. Në vend të kësaj, lançimi kinez u fokusua në Ernie të Baidu, chatbot që u lançua gushtin e kaluar.

Lista e veçorive të përkthimit, përmbledhjes dhe formatimit të tekstit me AI në versionin kinez të Galaxy S24 do të jetë e njohur për këdo që vazhdoi me lançimin e tij me bazë në SHBA. Ekziston edhe përkthimi i telefonatave në kohë reale, siç e pamë në fillim të këtij muaji, dhe telefonat madje po marrin një version të veçorisë Rrethi në Kërkim të Google.

“Tani duke shfaqur aftësitë e të kuptuarit dhe gjenerimit të Ernie, Asistenti i përditësuar i Samsung Note mund të përkthejë përmbajtjen dhe gjithashtu të përmbledhë përmbajtjen e gjatë në formate të qarta dhe të organizuara në mënyrë inteligjente me klikimin e një butoni”, thanë Samsung Electronics China dhe Baidu në një deklaratë .

Lexo edhe:Si të zhvilloni pasionin e fotografisë me ndihmën e një smartphone-i të vetëm

Zëvendësimi ka të ngjarë të jetë rezultat i pranisë së kufizuar të Google në Kinë. Megjithëse pajisjet Android shiten gjerësisht në vend, ato dërgohen pa aplikacionet dhe shërbimet e Google që janë pjesë e brendshme e sistemit operativ diku tjetër. Reuters vëren se Baidu duhej të merrte miratimin nga qeveria kineze përpara se të lansonte Ernie.

Qëndrimi i Samsung ndaj Kinës është zbehur ndjeshëm në dekadën e fundit. Një raport i kësaj jave nga IDC as nuk e vendosi atë në pesë markat më të mira për dërgesat celulare në vitin 2023. Në vitin 2013, kompania ishte prodhuesi më i madh i smartfonëve në vend, me një pjesë të tregut prej rreth 20 përqind, por pjesa e saj kishte ra në vetëm 1 për qind deri në vitin 2018, ku ka mbetur pezull që atëherë, raporton Reuters, duke shtuar se partneritetet me firmat lokale të përmbajtjes janë pjesë e përpjekjes së saj për të rindërtuar biznesin e saj kinez.

theverge

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0