Samsung ka prezantuar serinë e telefonave inteligjentë Galaxy S23, për përvojën përfundimtare të së tashmes dhe të së ardhmes - Business Magazine Albania

Samsung ka prezantuar serinë e telefonave inteligjentë Galaxy S23, për përvojën përfundimtare të së tashmes dhe të së ardhmes

Samsung Electronics zbuloi sot Galaxy S23 Ultra, Galaxy S23+ dhe Galaxy S23, duke shënuar një epokë të re të përvojës më të mirë të telefonit premium Samsung Galaxy. Kamera epike e Samsung Galaxy u jep përdoruesve më shumë liri për të eksploruar krijimtarinë e tyre, si realizimi i videove kinematografike Nightography me inteligjencë artificiale. “Snapdragon® 8 Gen 2 Mobile Platform for Galaxy” sjell një përvojë premium, duke përfshirë inteligjencën artificiale novatore, përvojën e mobile gaming të gatshme për të ardhmen dhe lojën e qëndrueshme me grafikët celularë më të shpejtë në botë. Në Galaxy S23 Ultra, një S Pen i integruar që shumë përdorues të vjetër të Samsung Galaxy e njohin dhe e duan, ofron më shumë mundësi për produktivitet, shënime, pasione dhe më shumë. Të gjitha risitë e reja të përcaktimit të standardeve të serisë Galaxy S23 janë të vendosura brenda një dizajni të mrekullueshëm që mbështet angazhimin e qëndrueshmërisë së Samsung me më shumë materiale të ricikluara se në çdo smartphone tjetër Samsung Galaxy.

“Teknologjia më me ndikim matet jo vetëm nga ajo që u mundëson njerëzve sot, por edhe nga mënyra se si ajo kontribuon për një të ardhme më të mirë,” tha TM Roh, President dhe Shef i Mobile eXperience Business në Samsung Electronics. “E gjithë linja e serisë Galaxy S23 është bartës i ri standard i një eksperience të besueshme premium të smartphone-ve. Ne jemi në një mision për të ripërcaktuar performancën maksimale duke bashkuar inovacione të fuqishme dhe qëndrueshmëri.”

Një kamerë Samsung Galaxy me më shumë megapikselë, nga dita në natë

Galaxy S23 Ultra e bën më të lehtë për çdo fotograf krijimin e përmbajtjeve fenomenale. Ai ofron sistemin më të avancuar të kamerës së Samsung Galaxy, i përshtatur për pothuajse çdo nivel ndriçimi dhe i projektuar për të dhënë detaje të jashtëzakonshme. Aftësitë e përmirësuara të “Nightography” transformojnë mënyrën se si seria Galaxy S optimizon fotot dhe videot në një gamë të gjerë kushtesh të ambientit që na rrethon. Filmimi i një kënge të preferuar në një koncert, shkrepja e një selfie në akuarium ose shkrepja e një fotografie në grup në mbrëmje— përdoruesit mund të marrin imazhe dhe video më të qarta. Zhurma vizuale që zakonisht shkatërron imazhet me dritë të ulët korrigjohet nga një algoritëm i ri i përpunimit të sinjalit të imazhit (ISP) me fuqi AI që përmirëson detajet e objektit dhe tonin e ngjyrave.

Galaxy S23 Ultra krenohet me një sensor të ri Pixel Adaptive 200MP që kap momente epike me saktësi të jashtëzakonshme. Ai përdor lidhjen e pikselëve për të mbështetur nivele të shumta të përpunimit me rezolucion të lartë në të njëjtën kohë.[v] Dhe për shkak se kamerat selfie janë më të rëndësishme se kurrë për mënyrën se si ne komunikojmë sot, seria Galaxy S23 prezanton fokusimin automatik të shpejtë dhe kamerën e parë selfie Super HDR, duke kaluar nga 30 në 60 fps, për imazhe dhe video dukshëm më të mira në pjesën e përparme.

Për përdoruesit që duan kontrollin dhe personalizimin, seria Galaxy S ofron një sërë mjetesh që diferencojnë çdo përvojë fotografike. Aplikacioni Expert RAW,  i disponueshëm ekskluzivisht në Samsung Galaxy, mundëson shkrepjen dhe modifikimin e imazheve në stilin DSLR në RAW dhe JPEG. Përdoruesit mund të eksperimentojnë me artin fotografik me ekspozime të shumëfishta ose të kapin një pamje të qartë të Rrugës së Qumështit me cilësimet e Astrophoto dhe tani, pasi të shkarkohen në Galaxy S23, veçoritë Expert RAW mund të aksesohen brenda aplikacionit Samsung Camera.

Ndërkohë, aftësitë e reja të zmadhimit në aplikacionin Camera Controller të serisë Galaxy Watch5 fuqizojnë përdoruesit të realizojnë një shkrepje të përsosur direkt nga kyçi i dorës.

Përparimet shtesë të kamerës përfshijnë:

  • Në dritë të ulët ose në situata që normalisht do të krijonin një turbullim, videot janë të qëndrueshme me kënde të dyfishta të stabilizuesit optik të imazhit (OIS) në të gjitha drejtimet në Galaxy S23 Ultra.
  • Videot janë më kinematografike me video të përmirësuar 8K me 30 korniza për sekondë me një kënd më të gjerë.
  • Object-based AI e avancuar analizon çdo detaj, madje deri në tiparet e vogla të fytyrës, si flokët dhe sytë, për të pasqyruar me kujdes karakteristikat dinamike të një personi.
  • Për një përvojë edhe më të përmirësuar të videos, veçoria e re e 360 Audio Recording në Galaxy Buds2 Pro krijon tingull shumëdimensional.

Në Galaxy S23+ dhe Galaxy S23, kamera ikonë e Samsung Galaxy merr gjithashtu një pamje të përmirësuar. Konturet janë hequr, duke shënuar një epokë të re të dizajnit thelbësor Galaxy që e bën të gjithë serinë të dallohet.

Performanca Premium hap rrugën për të ardhmen e Mobile Gaming

Si për krijuesit ashtu edhe për lojtarët, dëshira për të kaluar kufijtë dhe për të riimagjinuar vazhdimisht atë që është e mundur kërkon teknologji që tejkalojnë pritshmëritë.  Së bashku, Samsung dhe Qualcomm optimizuan përvojën e Samsung Galaxy me platformën krejt të re “Snapdragon® 8 Gen 2 Mobile Platform for Galaxy”, platforma më e fuqishme dhe efikase ndonjëherë në një smartphone Samsung Galaxy dhe Snapdragon më i shpejtë i disponueshëm deri më sot. Ndërkohë, në Galaxy S23 Ultra, një bateri 5000 mAh fuqizon një kamerë më të madhe se Galaxy S22 Ultra pa rritur madhësinë e pajisjes.

Një CPU e projektuar rishtazi rrit aftësitë e përpunimit të serisë Galaxy S23 me rreth 30% në krahasim me serinë Galaxy S22. Realizimi i fotove mahnitëse në dritë të ulët kërkon triliona llogaritje në sekondë, kështu që arkitektura NPU shumë efikase e Samsung Galaxy është optimizuar me 49% për të balancuar performancën dhe fuqinë duke përdorur një algoritëm AI për të ndihmuar përdoruesit të bëjnë foto dhe video epike. Një nga përmirësimet më të rëndësishme në serinë Galaxy S23 është GPU e optimizuar, e cila është afërsisht 41% më e shpejtë në krahasim me serinë Galaxy 22 dhe e krijuar posaçërisht për përdoruesit e fuqishëm.

Lexo: Ngadalësime në punësim, “djegia” e menaxherëve dhe tendenca të tjera që do të formojnë tregun e punës në 2023

Në pritje të së ardhmes së realizmit përfundimtar digjital, Galaxy S23 Ultra është gati për të mbështetur gjurmimin e rrezeve në kohë reale ndërsa bëhet fjalë për rrymën kryesore të mobile gaming. Përdoruesit do të jenë në gjendje të shohin paraqitje dukshëm më realiste të skenave, falë teknologjisë që simulon dhe gjurmon çdo rreze drite. Plus, dhoma me avull e Samsung Galaxy, tani më e madhe dhe e pranishme në çdo model të serisë Galaxy S23, siguron që të shijuarit e një maratone lojrash.

E gjithë kjo fuqi mbështet ekranin e gjerë 6,8 inç të Galaxy S23 Ultra me një lakim të reduktuar për të krijuar një sipërfaqe më të madhe dhe më të sheshtë për përvojën më të mirë vizuale në një smartphone Samsung Galaxy. Funksioni unik i komoditetit të përmirësuar i Samsung Galaxy i lejon përdoruesit të rregullojnë tonet e ngjyrave dhe nivelet e kontrastit, duke pakësuar lodhjen e syve nga koha e kaluar para ekranit gjatë natës. Përforcuesi i vizionit tani rregullohet në tre nivele ndriçimi në vend të dy për të luftuar ndriçimin dhe shkëlqimin në dritën e ditës.

Projektuar duke pasur planetin në mendje

Seria Galaxy S23 rrit standardet për teknologjinë premium që mund të pasurojë jetën e njerëzve dhe të ndihmojë për të kontribuar në një planet më të shëndetshëm. Që nga seria Galaxy S22, Samsung Galaxy rrit përdorimin e materialeve të ricikluara nga gjashtë komponentë të brendshëm në Galaxy S22 Ultra në 12 komponentë të brendshëm dhe të jashtëm në Galaxy S23 Ultra. Seria Galaxy S23 gjithashtu ka një larmi më të gjerë materialesh të ricikluara në krahasim me çdo smartphone tjetër Galaxy, duke përfshirë aluminin dhe xhamin e ricikluar dhe plastikë të ricikluar pas konsumit, me burim nga rrjetat e peshkimit të hedhura në oqean, shishet PET dhe fuçi uji.

Seria e re S është e para që tregton Corning® Gorilla® Glass Victus® 2, duke shtuar qëndrueshmëri më të madhe për përdorim afatgjatë dhe e dizajnuar me një mesatare prej 22 përqind përmbajtje të ricikluar para konsumit Plus, çdo smartphone Galaxy S23 vjen në kuti paketimi të ridizajnuar të bërë me letër 100% të ricikluar.

Me serinë Galaxy S23, Samsung Galaxy po bën më shumë për të minimizuar ndikimin e tij në mjedis pa kompromentuar cilësinë dhe estetikën. Seria Galaxy S23 është e certifikuar UL ECOLOGO®,  që do të thotë se produkti është certifikuar për ndikim të reduktuar mjedisor.

Për përdoruesit që duan të zgjasin jetëgjatësinë e pajisjes së tyre, përvoja premium e serisë Galaxy S23 mund të ruhet ndër vite me katër breza përmirësimesh të sistemit operativ dhe pesë vjet përditësime sigurie.

Siguria dhe privatësia mundësojnë një përvojë transparente për përdoruesit

Përvojat e sigurta dhe private janë themeli i serisë Galaxy S23. Çdo smartphone vjen me mbrojtje Samsung Knox, i cili ka marrë më shumë certifikata nga qeveria dhe industria se çdo pajisje, platformë ose zgjidhje tjetër celulare në treg. Paneli i sigurisë dhe privatësisë në Samsung Galaxy u jep përdoruesve informacion të plotë se kush ka akses në të dhënat e tyre dhe si po përdoren ato. Vetëm me një shikim, është e lehtë të kuptosh nëse të dhënat personale janë në rrezik dhe të marrësh kërkesa të thjeshta për të ndryshuar cilësimet për një përvojë më të sigurt. Përdoruesit gjithashtu mund të vendosin saktësisht se cilat aplikacione dhe programe kanë akses në të dhënat e tyre dhe si mund të përdoren ato.

Për një shtresë të shtuar sigurie, Knox Vault, i cili u prezantua për herë të parë në serinë Galaxy S21, mbron informacionin kritik në serinë Galaxy S23 duke e izoluar atë nga pjesa tjetër e pajisjes, përfshirë sistemin operativ, për mbrojtje shtesë kundër dobësive.

Më shumë liri dhe fleksibilitet për një stil jetese të lidhur

Në thelb të përvojës premium të serisë Galaxy S është inovacioni pa kompromis i Samsung Galaxy Ultra. Por fuqia dhe aftësitë krijuese të Samsung Galaxy Ultra nuk ndalen te telefonat inteligjentë.

Në çdo model të serisë Galaxy S, përvojat e lidhura marrin përfitimeshtesë. Samsung Multi Contro tani shtrihet në Galaxy S23 Ultra, Galaxy S23+ dhe Galaxy S23 për fleksibilitetin përfundimtar midis pajisjeve. Plus, përdorshmëria e përmirësuar e tekstit e bën të lehtë kopjimin dhe ngjitjen e tekstit, si URL-të, nga një pajisje në tjetrën për të marrë një aktivitet në një pajisje tjetër. Në Galaxy S23 Ultra, Google Meet i çiftuar me Samsung Notes dhe S Pen i integruar tani i bëjnë video calls edhe më bashkëpunuese. Me ndarjen e drejtpërdrejtë të Google Meet, pjesëmarrësit mund të bashkë-redaktojnë  njëkohësisht një dokument nga secila prej pajisjeve të tyre Android, në vend që të shikojnë një ekran të përbashkët.

Disponueshmëria

Seria Galaxy S23 vjen në katër nuanca mat të frymëzuara nga natyra: E gjelbër, krem, vjollcë e hapur dhe e zezë e tejdukshme. Galaxy S23 Ultra do të jetë në dispozicion me një çmim të sugjeruar me pakicë prej 161,999 All, Galaxy S23+ me 139,999 All dhe Galaxy S23 me 109,999 All.

Telefonat inteligjentë të serisë Galaxy S23 janë gjithashtu të disponueshëm në një periudhë të veçantë paraporosie, ku me blerjen e njërës prej pajisjeve ju përfitoni një model me dyfishin e memories me çmimin e variantit bazë dhe kurseni. Periudha e promocionit zgjat nga data 1 deri në 16 shkurt ose deri sa të mbarojë stoku dhe më shumë informacion mund të gjeni në: www.samsung.com/al/offer/preorder-galaxy-s23.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0