Ngadalësime në punësim, “djegia” e menaxherëve dhe tendenca të tjera që do të formojnë tregun e punës në 2023 - Business Magazine Albania

Ngadalësime në punësim, “djegia” e menaxherëve dhe tendenca të tjera që do të formojnë tregun e punës në 2023

Nëse do të kishte ndonjë shpresë gjatë kulmit të pandemisë Covid-19 që vendi i punës një ditë “do të kthehej në normalitet”, 2022 e shkatërroi këtë parashikim. Vështirë se dikush ia ka dalë t’i kalojë 12 muajt e fundit me jetën e tyre profesionale që është ndërprerë ose përmbysur plotësisht.

Miliona njerëz humbën punën e tyre ose ndryshuan karrierë. Disa njerëz rifilluan udhëtimet e tyre për herë të parë në vite, ndërsa të tjerë, pas muajsh të kaluar duke punuar nga shtëpia, zbuluan se nuk duan të shkelin më kurrë në një zyrë.

Tani, me një recesion të mundshëm në horizont, ekonomistët dhe studiuesit janë të bindur se viti 2023 do të sjellë ndryshime edhe më të rëndësishme në vendin e punës.

CNBC Make It foli me tre ekspertë për tendencat më të mëdha që do të formësojnë punën këtë vit.

Punësimi do të ngadalësohet në 2023 – por punëkërkuesit do të vazhdojnë të mbajnë pushtetin

Edhe pse disa kompani amerikane kanë shkurtuar stafin muajt e fundit, punëtorët do të vazhdojnë të kenë epërsinë në tregun e punës këtë vit.

Pushimet nga puna në Goldman Sachs, Google dhe kompani të tjera të njohura nuk janë një shenjë se më e keqja nuk do të vijë ende, thotë Karin Kimbrough, kryeekonomiste në LinkedIn. Disa biznese, kryesisht në teknologji, media dhe argëtim, shton ajo, thjesht po rikalibrohen pas punësimit të tepërt në fillim të pandemisë, kur përjetuan rritje të shpejtë dhe të papritur.

“Nuk është kurrë mirë të shohësh njerëz të humbasin punën e tyre, por në përgjithësi, tregu i punës është elastik, edhe nëse ka pasur një erozion të vogël në fuqinë e tij, ai është ende një treg i ngushtë me shumë role të hapura,” thotë Kimbrough.

Lexo edhe: E urreni punën tuaj? 8 strategji për të dalë nga ky “kurth” që ju vret mendjen dhe shpirtin

Në nëntor, tregu i punës në SHBA shënoi një nivel historik të ulët prej 1.4 milionë pushimesh nga puna – më pak se 1% e fuqisë punëtore – dhe kishte 10.5 milionë vende pune, ose afërsisht 1.7 vende të lira pune, për çdo punonjës në dispozicion, sipas të dhënave më të fundit të Departamentit të Punës. .

Ndërsa punësimi ka të ngjarë të ngadalësohet në muajt në vijim, ai po zbret nga nivelet më të larta rekord – dhe nuk duhet të rezultojë në normat epike të papunësisë që njerëzit kanë frikë. “Më së shumti, unë shoh që papunësia rritet deri në 5% nga niveli i ulët historik aktual prej 3.5% në SHBA,” thotë Kimbrough.

Arsimi, qeveria, kujdesi shëndetësor dhe shitja me pakicë janë ndër industritë ku punësimi ka ruajtur vrullin e tij dhe janë të gatshme për rritje të vazhdueshme në 2023.

“Për momentin, konsumatori amerikan është ende i fortë dhe ende po shpenzon shumë”, shton Kimbrough. “Nuk është koha që punëdhënësit të dalin përpara dhe të pushojnë në mënyrë agresive punëtorët, duke ndërprerë aftësinë e tyre për të përmbushur kërkesën”.

Menaxherët do të bëjnë ose prishin suksesin e kompanive

Sekreti për ndalimin e “lëvizjes së qetë” dhe përmirësimin e niveleve të mbajtjes së punonjësve mund të fshihet në shkallën e mesme të shkallës së korporatës.

Që nga fillimi i pandemisë, menaxherët kanë raportuar nivele më të larta stresi dhe ekuilibër më të keq mes punës dhe jetës sesa punonjësit që ata mbikëqyrin – dhe sipas hulumtimeve të fundit nga Gallup dhe Microsoft, djegia e menaxherëve vetëm sa po përkeqësohet.

Ndërsa të kesh menaxherë të stresuar nuk është kurrë mirë, është një problem veçanërisht i keq të kesh në një treg të ngushtë pune të vazhdueshme, thotë Bryan Hancock, udhëheqësi global i praktikës së menaxhimit të talenteve të McKinsey & Company.

“Janë ata që po nxisin produktivitetin dhe angazhimin e punonjësve, duke balancuar kërkesat e punonjësve për fleksibilitet, dhe nëse mendojmë për humbjen e punonjësve, e vetmja mënyrë që ju mund të “lëreni qetësisht” është nëse nuk keni një menaxher efektiv i cili duke ju kontrolluar,” shpjegon Hancock.

Duke pasur parasysh se sa më të vështira janë bërë rolet e tyre gjatë dy viteve të fundit, megjithatë, menaxherët po i lënë punët e tyre në nivele të larta, edhe pse shkalla e dorëheqjes për kontribuesit individualë ka rënë nga kulmi në fund të 2021 dhe fillim të 2022, Anu Madgavkar, një partner dhe studiues në Institutin Global McKinsey, thotë.

Lexo edhe: Si të reduktoni “fajin e produktivitetit”

“E gjithë kjo po krijon një mungesë menaxheri, e cila thjesht përkeqëson sfidat me të cilat përballen kompanitë për tërheqjen dhe mbajtjen e talenteve”, shton ajo.

Shefat e mëdhenj mund të mos jenë në gjendje t’i ndalojnë punonjësit e pakënaqur të aplikojnë për punë të reja, por ata shpesh mund të jenë faktori vendimtar nëse një punonjës kërkon ose jo mundësi të reja në radhë të parë, vëren një raport i dhjetorit 2022 nga BCG.

Punëtorët në kujdesin shëndetësor, shitjen me pakicë, prodhim, mikpritje dhe industri të ngjashme personale, të cilat përfaqësojnë 70% deri në 80% të fuqisë punëtore në botë, kanë 1.5 herë më shumë gjasa të digjen dhe dy herë më shumë të lënë punën e tyre brenda një viti nëse Ata janë të pakënaqur me menaxherin e tyre sesa punëtorët e kënaqur, zbuloi BCG.

Por, shton Hancock, kompanitë që përmirësojnë aftësitë e menaxherëve të tyre – duke i trajnuar ata të jenë më empatikë, të komunikojnë në mënyrë më efektive me punonjësit dhe të udhëheqin në një mjedis virtual – do të jenë ato që lulëzojnë në vitin 2023, pavarësisht se në çfarë forme është ekonomia.

Transparenca e pagave do të bëhet normë në Amerikën e korporatave, jo përjashtim

Në vitin 2022, pasi ligjet për zbulimin e pagave u miratuan në tregjet e punës në të gjithë SHBA-në, disa kompani të mëdha, duke përfshirë Ëells Fargo, IBM dhe American Express, njoftuan se do të postonin diapazonin e pagave për të gjitha pozicionet në SHBA, edhe nëse nuk kërkohet.

Lëvizja e transparencës së pagave ka fituar një vrull të konsiderueshëm vetëm në tre javët e fundit pasi tre shtete shtesë – Kalifornia, Uashingtoni dhe Rhode Island – miratuan ligjet e tyre për zbulimin. Projektligjet janë tashmë në punë me legjislatura të ndryshme të shteteve dhe qyteteve në të gjithë SHBA-në.

“2023 mund të jetë një pikë kthese në bërjen e praktikave të drejta dhe të barabarta të pagave normë në SHBA,” thotë Julia Pollak, kryeekonomiste në ZipRecruiter. “Ndërsa ligjet e transparencës së pagave bëhen më të zakonshme, do të bëhet gjithnjë e më e vështirë për kompanitë që të injorojnë ose shmangin këtë çështje.”

Deri në fund të vitit, afërsisht 1 në 4 punëtorë do të mbulohet nga një ligj që kërkon që bizneset të jenë transparente në lidhje me pagat e tyre, sipas Payscale.

Politikat e transparencës së pagave mund të çojnë në përputhje më të mirë në tregun e punës, thotë Pollak, pasi punëkërkuesit do të jenë “më të prirur të aplikojnë për rolet që do të dëshironin të merrnin” nëse e dinë paraprakisht pagën, në vend që të refuzojnë një ofertë sepse paga nuk i përmbush pritshmëritë e tyre.

Politika të tilla mund të ndihmojnë gjithashtu bizneset të jenë më produktive në planin afatgjatë, thotë Pollak, pasi të kesh struktura formale dhe transparente të pagave mund t’i ndihmojë kompanitë të kuptojnë se çfarë po bëjnë konkurrentët e tyre, të stimulojnë produktivitetin dhe të ruajnë talentin e lartë.

Ekonomistët kanë vënë në dukje gjithashtu se kërkesat për zbulimin e pagave mund të ndihmojnë në mbylljen e hendekut të vazhdueshëm të pagave në të gjithë identitetet gjinore, racore dhe LGBTQ.

Rritja e ligjeve për transparencën e pagave do të ketë “ndikimin më të dukshëm” në profesionet me paga të larta në teknologji, kujdes shëndetësor, drejtësi dhe industri të ngjashme, shton Pollak, ku diapazoni për pozicione të ndryshme priren të jenë shumë më të gjera./ CNBC 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0