Rusia një rënie prej 22% në shitjet e laptopëve në korrik - Business Magazine Albania

Rusia një rënie prej 22% në shitjet e laptopëve në korrik

Rusia një rënie prej 22% në shitjet e laptopëve në korrik

Kjo ndodhi pas largimit të markave perëndimore, për shkak të luftës në Ukrainë dhe ngadalësimit të zhvillimit ekonomik.
Një total prej 222,000 laptopësh me vlerë 13.1 miliardë rubla (217 milionë dollarë) u shitën në Rusi në Korrik, raportoi Kommersant, duke cituar një burim të paidentifikuar në industrinë e elektronikës së konsumit.

Ndërsa shitjet e laptopëve të prodhuar nga prodhuesit perëndimorë ranë, shifrat e raportuara nga Kommersant treguan se, në të njëjtën kohë, kompanitë kineze po rrisnin pjesën e tyre të tregut.
Shitësi i madh rus i pajisjeve elektronike të konsumit MTS regjistroi markat kineze Honor dhe Huawei, duke dyfishuar pjesën e tyre të tregut muajin e kaluar, sipas Kommersant. Shitjet e laptopëve amerikanë do të vazhdojnë të bien në Rusi në një afat të shkurtër dhe do të zëvendësohen nga markat kineze dhe ruse, citohet të kenë thënë ekspertët e industrisë së IT.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0