Roboti kuzhinier qe pergatit sallaten (VIDEO)


Nje robot i ri kuzhinier ne horizont, quhet cuditerisht Ciros dhe di te pergatise antipasta te shijshme dhe sallata me perime te prera dhe te perziera.

Ky robot vjen nga Koreja e Jugut dhe eshte nje thelb i teknologjise. Mbeshtetet ne nje seri sensoresh optike 3D te ngjashem me ata te Kinect qe ne cdo moment krijojne nje model tredimensional te ambjentit ku mblidhen me saktesi objektet dhe shmangen pengesat.

Ne video mund ta shohim ndersa pergatit, shume ngadale, nje sallate. Mire dihet qe nuk do te jete lufte, sepse ai leviz dhe nuk kthehet dot prapa ashtu sic bejne njerezit sepse shfrytezon sensoret qe gjenden ne te gjithe trupin per te njohur mjetet (si thikat), per te marre perimet dhe per t’i prere sakte.

Per me teper, fale procesorit te brendshem dhe sistemit ‘speaker-microfon’ (jane 12) mund te degjoje dhe te kuptoje zerin nga ana e pronarit (njeriut). Ai eshte i gjate 1,6 metra dhe peshon 150 kilograme.

Megjithate perpara ketij ne kemi pare kolege te tjere te ndryshem kuzhiniere. Ndersa nga ana tjeter robotet po behen gjithnje e me shume te shpejte dhe te sakte ne levizje, mund te kryejne gjera te ndryshme sipas aftesive dhe madje dhe ne te njejten kohe sic ben Motoman SDA 10 qe me levizjet e tij tregon talentin duke bere nje omelete apo duke riparuar nje fotokamere. Motoman eshte i gjate 135 metra dhe peshon 220 kg.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale