Rikthimi në shkolla: Mund të ketë mësim me 4 turne - Business Magazine Albania

Rikthimi në shkolla: Mund të ketë mësim me 4 turne

Nxënësit e arsimit parauniversitar në Shqipëri do t’u rikthehen bankave të shkollës më 14 shtator, nën një protokoll të rreptë masash, për shkak të pandemisë së Covid-19. Drejtori i Agjencisë për Sigurimin e Cilësisë në Arsimin Parauniversitar, Gert Janaqi tregon për Euronews Albania, mënyrën e organizimit të shkollave për sezonin e ri.

“Kemi 3 skenarë, ne do të fillojmë me skenarin e parë, nëse shkollat i kanë kushtet, mësimi do të zhvillohet me orë 45 minutëshe, çdo gjë do funksionojë si normalisht”, tha Janaqi.

Por, mënyra e organizimit nuk do të jetë e njëjtë për të gjithë shkollat. Për institucionet e arsimit me shumë nxënës, ministria ka gati një tjetër skenar, ku mësimi mund të shkojë deri në 4 turne. Sipas Janaqit, Ministria e Arsimit ka marrë masa dhe për skenarët ekstremë, teksa, në këtë rast, mësimi do të zhvendoset online.

Për shkak të protokollit të ri, çdo klasë nuk duhet të ketë më shumë se 18 deri në 20 nxënës, ndërsa në çdo ambjent nuk duhet të mungojnë dezinfektantët. Klasat do të zhvendosen dhe në biblioteka, apo dhe palestrat e shkollave, ndërsa nëse është e mundur, mësimi mund të kryet dhe në natyrë. Për të vrojtuar zbatimin e protokollit të sigurisë, çdo shkollë do të ketë mësues koordinator.  Ministria e Arsimit do të jetë në komunikim të vazhdueshëm me Ministrinë e Shëndetësisë, e në rast se në shkolla krijohen vatra të Covid, i përket instancave shëndetësore të vendosin nëse shkollat do të mbyllen ose jo.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0