Reuters: plantacioni solar në Kosovë përdor delet për të konsumuar barin - Business Magazine Albania

Reuters: plantacioni solar në Kosovë përdor delet për të konsumuar barin

energji diellore

“Kur punëtorët e impiantit të energjisë diellore në Kosovë u lodhën duke prerë barin përreth paneleve diellore, u erdhi në mendje një ide edhe më e gjelbër dhe shumë më efikase: një tufë dele”. Kështu shkruan Reuters rreth plantacionit dy herë të gjelbër sipas saj në Kosovë.

Mbi 100 dele dhe disa dhi kullosin dy herë në javë në fermën e energjisë diellore në Roganë, një fshat i vogël në qytetin e Kamenicës, në Kosovën lindore, ku janë ngritur më shumë se 12 mijë panele fotovoltaike.

“Punëtorët e kuptuan se kositja e fushave kërkonte shumë punë, kështu që më pyetën nëse mund t’i sillja delet e mia”, tha bariu 72-vjeçar Rexhep Rrudhani gjersa urdhëronte qentë ruajts ta drejtonin kopenë e deleve kah paneleve diellore. “Delet hanë çdo lloj bari, të mirë a të keq, si dhe pastrojnë gjithçka. Secili prej nesh përfiton”.

Kosova ka mes 12-14 miliardë tonë rezervash linjit të cilësisë së ulët, vendi i pestë me rezervat më të pasura në botë. Më shumë se 90% e energjisë elektrike prodhohet nga qymyri, ndërsa pjesa tjetër sigurohet nga burimet e ripërtëritshme, kryesisht erërat dhe dielli.

Kosova synon që gradualisht ta largojë tërësisht karbonin deri në vitin 2050.

Lexo: Sipërmarrjet drejt energjisë së rinovueshme. Shpallen edhe ankandet e para të energjisë së erës 

“Nuk po shpenzojmë aspak benzinë për kositjen e barit”, tha Arbër Maliqi, menaxher i impiantit diellor. “Prodhimi i energjisë diellore dhe prerja e barit nga delet do të thotë që të dyja bëhen me zgjidhje të gjelbërta”.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0