Reduktimi i kalorive, një startup po zgjeron përdorimin e proteinës së ëmbël - Business Magazine Albania

Reduktimi i kalorive, një startup po zgjeron përdorimin e proteinës së ëmbël


Pas festave të fundvitit mund t’ju interesojë më shumë çdo plan për të reduktuar kaloritë. Sfida është mbarë botërore, pasi në tërësi obeziteti në nivel global është rritur. Ai është pothuajse trefishuar që nga 1975, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, ndërsa shumë sipërmarrje dhe mjekësia po angazhohen në uljen e kësaj sëmundje.

Një nga mënyrat është zvogëlimi i konsumit të sheqerit, dhe kompanitë ushqimore në mbarë botën po përpiqen të gjejnë mënyra për të ulur përmbajtjen e sheqerit në produktet e tyre, por në të njëjtën kohë të ruajnë shijen e mirë.

SodaStream, e cila ka markuar me sukses pije të saj të gazuara si një alternativë e shëndetshme ndaj sodave super-ëmbël, u ble në fillim të vitit të kaluar nga gjiganti amerikan i pijeve PepsiCo Inc. për 3.2 miliardë dollar, si një mënyrë për të përballuar kërkesën në rënie për pijet e mbushura me sheqer.

Ndërkohë, së fundi, kompania e teknologjisë ushqimore izraelite, Amai Proteins, , thotë se ka zhvilluar proteina të ëmbla – të bazuara në ato që gjenden në bimë që rriten përgjatë rripit ekuatorial – që mund të përdoren si zëvendësues të sheqerit në një sërë ushqimesh përfshirë sodat, kosin me fruta, pije energjike, shtrydhje proteinash, kremërat për supë, çokollatë dhe shurupe.

Lexo: Disa nga ushqimet që dieta juaj duhet të ketë në program dhe një kombinim i tyre…

Proteinat e ëmbla janë deri në 3,000 herë më të ëmbla se sheqeri me peshë, me një lugë çaji 4 gramësh të sheqerit ekuivalent në ëmbëlsi me më pak se 2 miligramë të një proteine të ëmbël.

Kompania, e cila filloi në inkubatorin e The Kitchen Hub të prodhuesit ushqimor izraelit Strauss, tashmë ka krijuar një sode të ëmbëlsuar me proteina për SodaStream me 50% deri në 80% më pak përmbajtje sheqeri në shije të ndryshme, duke përfshirë limon, portokall dhe kokos. Amai po bashkëpunon gjithashtu me Danone dhe PepsiCo.

Izraelisot

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0