Raporti: Inteligjenca artificiale mund të përkeqësojë kërcënimet kibernetike - Business Magazine Albania

Raporti: Inteligjenca artificiale mund të përkeqësojë kërcënimet kibernetike

Raporti: Inteligjenca artificiale mund të përkeqësojë kërcënimet kibernetike

Inteligjenca artificiale mund të rrisë rrezikun e sulmeve kibernetike dhe të shfrytëzojë besimin tek përmbajtja në internet deri në vitin 2025, paralajmëron një raport i qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar. Teknologjia madje mund të ndihmojë në planifikimin e sulmeve biologjike ose kimike nga terroristët, thotë ai. Por, disa ekspertë kanë vënë në dyshim nëse teknologjia do të evoluojë siç ishte parashikuar.

Raporti paralajmëron se deri në vitin 2025 inteligjenca artificiale gjeneruese mund të “përdoret për të mbledhur njohuri mbi sulmet fizike nga aktorët e dhunshëm joshtetëror, duke përfshirë armët kimike, biologjike dhe radiologjike”. Ai thotë se ndërsa firmat po punojnë për ta bllokuar këtë, “efektshmëria e këtyre masave mbrojtëse ndryshon”. Ka pengesa për marrjen e njohurive, lëndëve të para dhe pajisjeve për sulme, por ato barriera po bien – potencialisht të përshpejtuara nga AI. Deri në vitin 2025, ka të ngjarë që AI do të ndihmojë gjithashtu në krijimin e sulmeve kibernetike “me ritëm më të shpejtë, më efektiv dhe në shkallë më të madhe”, paralajmëron ai.

Lexo edhe:Google heq informacionin për trafikun në kohë reale në Maps dhe Waze në Izrael dhe Gaza

Joseph Jarnecki, i cili hulumton kërcënimet kibernetike në Institutin Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara, tha se AI mund të ndihmojë hakerat, veçanërisht në tejkalimin e vështirësive të tyre në imitimin e gjuhës zyrtare. “Ka një ton që është adoptuar në gjuhën burokratike dhe kriminelët kibernetikë e kanë gjetur mjaft të vështirë për t’u shfrytëzuar,” tha ai për BBC. Raporti vjen përpara një fjalimi të zotit Sunak të enjten, ku ai pritet të përcaktojë se si qeveria e Mbretërisë së Bashkuar synon ta bëjë AI të sigurt dhe të vendosë MB si një lider global në sigurinë e AI.

“AI do të sjellë njohuri të reja, mundësi të reja për rritje ekonomike, përparime të reja në aftësitë njerëzore dhe mundësinë për të zgjidhur problemet që dikur mendonim përtej nesh. Por gjithashtu sjell rreziqe të reja dhe frikë të reja,” pritet të thotë z.Sunak. Ai do të angazhohet t’i adresojë ato frikëra, “duke u siguruar që ju dhe fëmijët tuaj të keni të gjitha mundësitë për një të ardhme më të mirë që mund të sjellë AI”.

Rregullat e “rrugës”
Firmat e mëdha të AI kanë rënë dakord kryesisht se rregullimi është i nevojshëm dhe përfaqësuesit e tyre ka të ngjarë të marrin pjesë në samit. Por Rachel Coldicutt, një eksperte për ndikimin social të teknologjisë, vuri në dyshim fokusin e samitit. Ajo tha se vendosi shumë peshë në rrezikun e ardhshëm: “Ka shumë kuptim që kompanitë e teknologjisë, të cilat do të humbasin më shumë duke u rregulluar për gjërat që po bëjnë këtu dhe tani, do të fokusohen në rrezik afatgjatë. ”

“Dhe është ndjerë gjatë verës, sikur pozicioni i qeverisë ka qenë shumë i lidhur, duke mbështetur ato pikëpamje,” tha ajo për BBC. Por, ajo tha se raportet e qeverisë po “moderonin një pjesë të entuziazmit” rreth këtyre kërcënimeve futuriste dhe e bëri të qartë se kishte një hendek midis “pozitës politike dhe asaj teknike aktuale”.

bbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0