Raiffeisen Bank zhvillon produkte financiare për biznesin mikro - Business Magazine Albania

Raiffeisen Bank zhvillon produkte financiare për biznesin mikro

Sipërmarrjet e vogla prej kohësh kanë pasur vështirësi në aksesin në financa. Mikrokredia mbetet dera ku mund të trokasin, ndërsa së fundi edhe bankat kanë nisur t’i përafrohen këti segmenti biznesi. Raiffeisen Bank ka vënë në prioritetet e saj për të ardhmen e afërt rritjen e segmentit të biznesit Mikro.

Banka ka theksuar se, “Gjatë dy viteve të fundit, kemi filluar rigjallërimin e këtij segmenti. Ne kemi nxjerrë paketa të reja, të përshtatura për kërkesat e ndryshme të biznesit dhe kemi prezantuar produkte novatore të huadhënies. Ne ofrojmë limitin më të lartë të pasiguruar për segmentin Mikro, deri në 4,000,000 lekë, me norma interesi konkurruese”.

Përmes këtyre hapave, portofoli i huadhënies nga kjo bankë është rritur katër herë krahasuar me vitin 2020, duke dëshmuar një rritje të konsiderueshme prej 230% të numrit të huamarrësve.

Lexo: Si po e përballojnë punonjësit e rinj krizën globale?

Njëkohësisht Raiffeisen po punon për lançimin e një produkti të ri të huadhënies Agro, i krijuar për të përmbushur nevojat unike të klientëve në fushën e agrikulturës.

Ndërkohë, Raiffeisen On vazhdon të performojë si platformë digjitale për transaksionet e klientëve të biznesit. Në dhjetor 2022, Raiffeisen lançoi programin pilot, duke ofruar një aplikim tërësisht digjital dhe me miratim të menjëhershëm për overdraft-et e pasigurta, të përshtatura për klientët Mikro.

Deri më sot, ka miratuar 77 aplikime për kredi online në vetëm 5 minuta, duke kërkuar vetëm 2 dokumente lehtësisht të aksesueshme.

Ndërmarrjet Mikro dhe të Vogla, janë shtylla kurrizore e ekonomisë, duke përbëre gati 80% të të punësuarve në sektorin privat.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0