Pse këto fenomene, shkenca nuk po i shpjegon dot? - Business Magazine Albania

Pse këto fenomene, shkenca nuk po i shpjegon dot?


Në ditët e sotme shkenca është bërë shumë e fuqishme, por… jo e plotfuqishme.

Ka disa fenomene të cilët shkencëtarët modernë nuk mund t’i shpjegojnë, e për këtë ato mbetën një mister i vërtetë për njerëzimin.

Këto janë 6 fenomene të mbledhura të cilat ende nuk kanë një shpjegim të qartë shkencor.

 

Zhurmat në Taos

Shkencë-Fenomen-Pa-Shpegim-Businessmag

Gjatë viteve, banorët e Taos, një qytet në Amerikën jugperëndimore, dëgjojnë tinguj të ulët të frekuencave që vijnë nga shkretëtirat, madje ato nuk ndalen asnjëherë.

Kjo zhurmë tingëllon ngjashëm me lëvizjen e automjeteve nëpër autostradë. Gjithashtu, kjo zhurmë ka bërë që shumë herë njerëzit që e dëgjuan atë të fitojnë sëmundje të rënda mendore dhe të bëjnë vetëvrasje.

 

Deja vu

Shkencë-Fenomen-Pa-Shpegim-Businessmag

Deja vu është një shprehje franceze që do të thotë ‘diçka e përjetuar edhe më herët”. “Është një ndjenjë e çuditshme e cila na bën të mendojmë se kemi përjetuar tashmë një situatë të caktuar.

Deja vu është një ndjenjë që mund të na çojë në një moment të caktuar, dhe të na duket se kemi qenë edhe më parë aty. Shkencëtarët bëjnë supozime të ndryshme në lidhje me këtë fenomen nga ndryshimet e koordinimit në kohë në trurin tonë në përsëritjen e disa skenave nga ëndrrat tona. Por, për fat të keq, është e vështirë të shpjegohet deja vu pasi ajo nuk shkaktohet artificialisht.

 

Vizionet në prag të vdekjes

Shkencë-Fenomen-Pa-Shpegim-Businessmag

Njerëzit të cilët kanë përjetuar vdekje klinike nganjëherë shpjegojnë një tunel me një dritë në fund, një ndjenjë të fluturimit dhe duke u takuar me të afërmit e tyre.

Ky fenomen njihet si “përvojë para vdekjes”. Problemi kryesor është se edhe truri pothuajse ndalon punën kur edhe zemra ndalon, që do të thotë se një person i vdekur klinikisht nuk mund të ndjejë e as të përjetojë asgjë.

Ka teori që shpjegojnë jo vetëm këtë problem, por edhe problemet e çdo lloj vizioni tjetër. Por, ajo që shkenca nuk mund ta shpjegojë është se pse pacientët mbajnë mend se çfarë ndodh me ta gjatë reanimacionit të tyre në detaje tepër të vogla.

 

Fantazmat

Shkencë-Fenomen-Pa-Shpegim-Businessmag

Kemi dëgjuar të gjithë që përmenden fantazmat në legjenda historike madje edhe në emisione të veçanta televizive, ku tregohen histori të vërteta dhe ku njerëzit shpeshherë përballen me fantazma. Thuhet se ka dëshmi të njerëzve që kanë takuar fantazma, por shpeshherë edhe ne kemi parë foto dhe video të tyre, por sa e besojnë këtë?!

Shkencëtarët zbulojnë shumë fenomene paranormale duke i shpjeguar ato si histeri masive dhe çrregullime mendore. Por, nuk ka ende teori që mund t’i shpjegojë ato, apo si njerëzit arrijnë të thonë që kanë takuar ato.

 

Intuitë

Shkencë-Fenomen-Pa-Shpegim-Businessmag

Shkencëtarët ende nuk arrijnë ta shpjegojnë natyrën e këtij fenomeni.

Disa shkencëtarë thonë se janë afër shpjegimit të saj por që ende nuk kanë gjetur një zgjedhje përfundimtare. Disa thonë se është aftësi nga lindja, por, ne përveç që shfrytëzojmë shqisat tona, intuitën as që e dimë se si mund ta shfrytëzojmë. Prandaj, ende nuk është shpjeguar cilët njerëz fitojnë intuitë, nga dhe si fitohet ajo.

 

Efekti i hapave qetësues të padëmshëm

Shkencë-Fenomen-Pa-Shpegim-Businessmag

Efekti i këtyre hapave është një nga pyetjet më të mëdha por pa përgjigje të shkencës mjekësore.

Është e paqartë se si me vetëm një hap të tillë një pacient mund të arrijë të shërohet dhe të qetësohet.

Nëse një njeri arrin të shërohet nga këta hapa, nga një sëmundje fatale me probleme mendore, a nuk do të thotë kjo që aftësitë e njeriut janë të pafundme?

 

/Lexo.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0