Pse India po refuzon shërbimin Street View nga Google? - Business Magazine Albania

Pse India po refuzon shërbimin Street View nga Google?


India ka hedhur poshtë planet e Google-it për të mbledhur imazhe për shërbimin e saj Street View në vend, pas kundërshtimeve nga agjencitë e sigurisë. Zyrtarët i thanë BBC se ka pasur shqetësime për shërbimin, për të cilin thuhet se do të kompromentojnë sigurinë e vendit.

Google Street View mbledh imazhe me cilësi të lartë për t’iu dhënë përdoruesve të saj pamje 360 gradë të rrugëve, pikave turistike, kodrave dhe lumenjve. Mbledhja e të dhënave të Google ka shkaktuar shqetësim në vende të shumta.

Agjencia Press Trust e Indisë njoftoi se ministria e brendshme indiane kishte informuar Google që planet e saj për të mbuluar Indinë nëpërmjet shërbimit ishte refuzuar.

Agjencitë e sigurimit kanë shprehur shqetësime në lidhje me lejimin e këtyre shërbimeve të kapjes së imazheve, mbi bazën se planifikimi për sulmet e Mumbait 2008 besohet të ketë përfshirë zbulimin fotografik të objektivave me “projektues” kyç David Headley, një burrë amerikan.

/TechSot.Al

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0