Propozimi i qeverisë/ Titujt e nderit të jenë pa shpërblim financiar - Business Magazine Albania

Propozimi i qeverisë/ Titujt e nderit të jenë pa shpërblim financiar

Titujt e nderit nuk do të shoqërohen më me shpërblim financiar. Propozimi vjen nga Këshilli Ministrave përmes një projektligji,  i cili është hedhur tashmë për konsultim publik dhe kërkon miratimin e Kuvendit.

Ligji, parashikonte trajtim financiar për individët që nderoheshin me titull nderi për veprimtari të dalluar në fusha të ndryshme.

Drafti specifikon dy lloje titujt nderi, Titulli Ambasador i Kombit që i jepet shtetasve shqiptarë ose pjesëtarëve të diasporës për merita apo kontribute të spikatura si dhe Titulli Qytetar Nderi.

Ky titull iu akordohet nga Këshilli Bashkiak individëve në shenjë mirënjohje për kontributin në shërbim të vendit, por edhe personaliteteve të huaja që vizitojnë një bashki në kuadër të vizitave zyrtare.

Lexo edhe: Pasaportat e arta, BE kundër shitjes së shtetësisë shqiptare

Ndër të tjera, projektligji parashikon edhe dhënin e titujve të veçantë nga bashkitë, jo më shumë se dy në një vit kalendarik si dhe elementët që duhet plotësuar për propozimin për titull nderi nga vetë qytetarët.

Nisma për  propozimin e dhënies së një titulli nderi ndërmerret nga kryesisht nga Presidenti, Kryetari i Kuvendit, Kryeministri ndërsa për titujt vendor të nderimet nisma iniciohet nga kryetari I bashkisë apo ço anëtar i Këshillit Bashkiak.

Ky draft vjen pas atij për Dekoratat, i cili synon një riorganizim të sistemit të dekoratave, duke sjellë risi në mënyrën e dhënies, kufizimin në numër si dhe përcaktimin e kritereve dhe autoritetet përgjegjëse për dhënien e tyre.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0