Presidenti Biden jep sinjale se është i hapur për sanksione ndaj naftës dhe gazit rus - Business Magazine Albania

Presidenti Biden jep sinjale se është i hapur për sanksione ndaj naftës dhe gazit rus

Presidenti Joe Biden, e përdori fjalimin e tij të parë në Dhomën e Kongresit për të etiketuar Vladimir Putin si një “diktator”, ndërsa dha sinjale  se ai është i hapur për të vendosur kufizime në importet e naftës dhe gazit në SHBA.

Përparimi ushtarak i Rusisë vazhdoi, me Ministrinë e saj të Mbrojtjes që tha se pushtoi qytetin port të Detit të Zi, Kherson, ndërsa njësitë lëviznin më tej në Ukrainën jugore. Një zyrtar i lartë rus paralajmëroi se rritja e furnizimeve me armë në Ukrainë mund të rrisë rrezikun e një konflikti të paqëllimshëm me NATO-n.

Nga ana e saj, Ukraina tha se një raund i dytë bisedimesh ishte i mundur që të mërkurën. Tregjet ruse vazhduan të tronditen, me investitorët që përpiqen të zbulojnë nëse obligacionet e vendit janë në duke dështuar. Gazi natyror evropian ka shënuar një rekord të ri, krahas rritjes së çmimeve të grurit dhe misrit.

BE peshon bllokimin e anijeve ruse

Bashkimi Evropian po shikon mënyra për të kufizuar aksesin në portet dhe ujërat e tij për anijet ruse, sipas njerëzve të njohur me diskutimet, të cilët kërkuan të mos identifikohen sepse bisedimet janë private.

Lexo edhe: Putin humb aleatin kryesor në BE, Hungarinë

Shefi i tregtisë i BE-së, Valdis Dombrovskis, u tha ligjvënësve evropianë të hënën se kishte “disa punë në vazhdim” për të eksploruar sanksionet ndaj sektorit detar të Rusisë, pa dhënë asnjë detaj pasi këto masa nuk janë pjesë e dosjes së tij.

Çmimet e naftës dhe gazit natyror rriten

Çmimet evropiane të gazit natyror pësuan një rënie të lehtë pas rritjes deri në 60% dhe nafta e papërpunuar arriti në 110 dollarë për fuçi mes shqetësimeve për furnizimin rus. OPEC dhe aleatët e tij në thelb e shpërfillën çështjen në një takim të mërkurën, me delegatët që thanë se nuk përmendej se furnizimet ruse të naftës ishin ndërprerë.

Bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0