Post AllWeb 2017 – BOTA E MARKETINGUT DIXHITAL


Tirana mirëpriti në datën 12 Tetor, sezonin e dytë të konferencës dedikuar marketingut dixhital, AllWeb.

#artificalintelligence #Marketing #Advertising #ContentMarketing #Internet #Creative #GoogleAnalytics #YouTube #Future #Telecommunications #InternetOfThings #Startups #Microsoft #videos #RaiffeisenBank #Team

Këto ishin fjalët kyçe të edicionit të dytë të AllWeb, që arriti të mblidhte së bashku më shumë se 250 pjesëmarrës në sallën Berlin të Tirana Business Park.

Folësit dhe pjesëmarrësit, nën drejtimin e Gerti Boshnjakut dhe Slavica Biljarska, u përfshinë në një atmosferë ndërvepruese dhe miqësore mes profesionistësh të sektorit marketing, agjenci reklamash, media online, biznese dixhitale si edhe startup-e të reja teknologjike.

Business Magazine pati kënaqësinë ta mbështeste këtë aktivitet si partner mediatik duke paraqitur online, në kohë reale momente nga eventi.

Prezantimet ishin dinamike, me ritëm të shpejtë, larmi tematikash dhe panele në të cilat u trajtua tranzicioni i medias në Shqipëri.

1. Heimo Hammer, z. Digital i Austrisë, themeluesi i Kraftwerk, një agjenci kreative dixhitale me shërbim të plotë, e hapi eventin me një mesazh se nuk është produkti primar, por identiteti. Siç e dimë, ne nuk shesim një produkt, por një filozofi të tërë, dhe kjo është konfirmuar nga dikush që ka 27 vjet përvojë në skuadra që kanë krijuar më shumë se 2000 fushata dhe më shumë se 2500 projekte digjitale për klientë si Red Bull, Coca Cola, Opel dhe Lufthansa.

“It’s not the product that counts, it’s the identity that counts. You are not selling a product, you are selling a story, a philosophy.”Heimo Hammer

“The creativity is not everything. You have to look at the data, you have to understand data, you have to work based on the data. Data drives the business.”Heimo Hammer

2. Anke den Ouden, Menaxhere e Përgjithshme e Microsoft për rajonin e EQL, vazhdoi duke thënë se nëse duam të kemi ndikim, duhet të kuptojmë udhëtimin e të gjithë konsumatorëve në procesin e vendimmarrjes. Është e rëndësishme të analizohen modelet e sjelljes, sepse të dhënat janë vendimtare në marketing.

“If you really influence a consumer, you need to understand their journey, the patterns, behaviour… it’s all about the data. You cannot do non data related marketing today.” – Anke den Ouden

“If you trust the employees and give them the freedom to do their work, they will do more than when they work 9 to 5.”  – Anke den Ouden

3. Peter Szanto tha se të dhënat nuk janë as të zgjuara as budallëqe, por ne i bëjmë ato të duken kështu dhe na inkurajoi që të përdorim edhe më shumë teknikat e marketingut dixhital. Sipas hulumtimit, 98% e njerëzve ndjehen të shqetësuar kur shohin një reklamë që ata nuk duan ta shohin. Nëse nuk doni të jeni të bezdishëm për syrin e njerëzve, njihuni me grupin që synoni, klientët tuaj ekzistues dhe potencialë, prezantoni veten dhe jepuni atyre një përvojë të personalizuar.

“The key is personalization. Give the customer what they want. Give the costumer what they want. Give the costumer what they want. Every customer wants something different.”Peter Szanto

“Data is not smart or stupid. We make it looks so.”Peter Szanto

4. Ketan Makwana – themelues i Entreprise Lab Ltd.

“Ne nuk jemi aty vetëm për të shitur, por për t’i dhënë konsumatorëve mundësinë për të kuptuar produktin tonë”, theksoi Kentan Makwana, Drejtor Ekzekutiv i Ndërmarrjeve Lab. Nëse ju do ta bëni këtë përmes mostrave falas ose periudhës së provës, kjo varet nga ju.

“Marketing is not about selling, it’s about creating relationships.”Ketan Makwana

“You dont sell – the conversion, the sales systems sell. You build relationships.”Ketan Makwana

5. Ivan Brezak Brkan, themelues dhe redaktor i Netokracija, foli për marketingun e përmbajtjes, arma më e fuqishme e marketingut dixhital. Investimi në përmbajtje ka kuptim, dhe këtë ai e shpjegoi përmes shembujve të Coolinarika dhe Buildingbody, platforma online, qëllimi i të cilave është të ofrojë një përmbajtje që informon, edukon dhe pastaj, në fund të fundit, shet.

“Investoni në gjëra të reja, është koha për VR dhe AR”, kjo ishte këshilla e tij.

“I dont want you marketeers to be marketeers. I want you to be entrepreneurs.Ivan Brezak Brkan

“If you dont connect with the emotional pain, and then explain the possibilities to fix it, people won’t believe you.” Ivan Brezak Brkan

6. Enkeleid Zotaj, drejtor i IT në Raiffeisen Bank, një lider në teknologji me më shumë se 15 vjet përvojë, na tha se dixhitalja nuk është një zgjidhje, por një mjet për të krijuar gjënë më të rëndësishme: përvojën e konsumatorit.

“The digital is not a solution, it’s a tool. In the end, what we are left with is the costumer experience.”Enkelejd Zotaj

“Everyone in a team, be it marketing, it, hr, whatever… should obsess with costumer experience.” Enkelejd Zotaj

Paneli i Tranzicionit të Medias në Shqipëri

Mbas prezantimit të të gjithë folësve të mësipërm, u zhvillua një panel diskutimi për tranzicionin e medias në Shqipëri, si ka ndryshuar media dhe çfarë duhet bërë për t’u zhvilluar dhe përmirësuar më tej në të ardhmen, e drejtuar nga Gerti Boshnjaku.

Pjesëmarrës në panel ishin Edi Oga (Media Advisor), Arber Çepani (TVSH), Ervin Goci (Universiteti i Tiranës) dhe Xhulio Mitre (ikub.al).

7. Nathan Ott, bashkë-themelues i Indeksit GC, na mësoi rreth transformimit dixhital dhe lidershipit dhe si të zhvillojmë strategji për kalimin nga sfera analoge në atë dixhitale të biznesit.

“A lot of the things we do in digital marketing are a means to an end. But no one really talks about the end.”Nathan Ott

8. Darko Buldioski është themelues i agjensisë së marketingut dixhital dhe komunikimit NewMediaMK si edhe drejtor i programit të Konferencës ALLWEB. Edhe këtë here ai erdhi si folës në Konferencën e Marketingut Dixhital.

“Bëni një video që ju vet do ta shikoni,” kjo ishte fraza që theksonte gjatë prezantimit Darko Buldioski, nga New Media MK dhe Drejtor i Programit të konferencës.

Këtë herë, përmbajtja e videos ishte në fokus. Formati video është një nga trendet më të fundit, veçanërisht në rrjetet sociale dhe sekreti i krijimit të videos virale është të krijojmë një përmbajtje që ne vetë do ta shohim dhe do të na pëlqejë. Dhe videot e gjata janë kryesisht ato më efektivet.

“Today’s marketing is all about videos.”Darko Buldioski

“Remember the last time you watched a video online. Next time you make a video, make a video that you would watch.”Darko Buldioski

9. Robert Petković, nga Bruketa & Žinić & Grey, prezantoi fuqinë e Google Analytics për matjen e progresit në mënyrë që të jemi të suksesshëm në planifikimin e shitjeve, përshtatjen e përmbajtjeve, etj. Numri i seancave dhe përdoruesve, kohëzgjatja mesatare e periudhës, bounce rate dhe përqindja e numrit të ri të seancave janë vetëm fillimi dhe baza, por kjo nuk është aspak e mjaftueshme për një analizë gjithëpërfshirëse të performancës. Është e nevojshme të vëzhgohen, të analizohen dhe të kuptohen marrëdhëniet shkak-pasojë në mënyrë që të jeni lider në fushën e marketingut.

“There’s no digital marketing. It’s just marketing. These are different channels, the message is the same.”Robert Petkovic

“Every website should have its goal. Not just the company’s purpose, but their and the costumers’ goals.”Robert Petkovic

10. Folësi i fundit, Paul Papadimitriou, kishte një fjalim shumë  interesant dhe frymëzoi mbi 250 tregtarë dhe sipërmarrës, pjesëmarrës në konferencë, që të guxonin të rrezikonin dhe të krijonin magji, sepse “njerëzve nuk ju intereson se si bëhet diçka, por duan të shohin magjinë në produktin ose shërbimin tuaj.”

“The reason people want to become entrepreneurs is not money. Of course they want money. But more than that they want full control over what they do.” Paul Papadimitriou

“Use the technology only when you know what to do with it, not the other way around.” Paul Papadimitriou

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0