Porosia e pare permes kompjuterit ishte pice ne 1974-en (VIDEO) - Business Magazine Albania

Porosia e pare permes kompjuterit ishte pice ne 1974-en (VIDEO)


Ne vitin 1974, Donald Sherman, nje djalosh qe vuante nga nje crregullim neurologjik te quajtur sindroma e Moebius, u fut ne histori si njeriu qe beri porosine e pare ne telefon prej kompjuterit.

Ai porosti nje pice me salce pikante, proshute dhe kerpudha duke shfrytezuar nje sistem special qe perkthente ne ze ate qe shtypej ne tastiere. Pra, nje text-to-speech antik te projektuar nga inxhinieri John Eulenberg. Video me poshte tregon momentin historik ku Donald arrin te porosise picen nepermjet kompjuterit.

Video eshte shkarkuar online ne Youtube per te festuar 35 vjetorin e Artificial Language Laboratory dhe paraqet ate qe konsiderohet si paraardhesi i fjales moderne, apo ndryshe text-to-speech qe kane perdorim te gjere ne shembullin e navigatoreve GPS apo ne komunikimet ne vendet publike (stacione) dhe keshtu me rradhe.

Ekperimenti i pare socio-linguistik ka ardhur pra ne bitin 1974 dhe lejoi te shihej efektiviteti i perdorimit te software (funksiononte shume mire) por edhe pergjija e kontrolloreve te tjere.

Ne fakt kjo telefonate sherbeu qe testi te jepte rezultat te mire. Nga ana tjeter u desh pak kohe qe te behej porosia e pices meqenese Donald shkroi ne tastiere ate qe do te perkthehej ne ze. Kompjuteri ishte i lidhur me telefonin dhe ne fakt sistemi dukej shume me i evoluar se sa mund ta imagjinoni para se te shihni videon.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0