Planeti i ndricuar nga dy diej - Business Magazine Albania

Planeti i ndricuar nga dy diej


Shkencetaret kane zbuluar per here te pare nje sistem diellor, ne te cilin zene vend dy planetet qe sillen rreth dy yjeve. Njeri nga planetet i ndodhur 4 mije e 900 vite drite larg Tokes permban kushte te pershtatshme jetese per shkak te largesise ndaj dy yjeve.

Sistemi diellor me dy planete dhe dy yje i quajtur ‘Kepler-47’ i zbuluar nga teleskopi hapesinor i NASA-s eshte pjese e grupit te yjeve Mjelme. Yjet sillen rreth njeri-tjetrit per 7,5 dite. Njeri yll ngjason shume me planetin tone dhe eshte i ndritshem sa 84 % e Diellit. Ndersa ylli tjeter eshte sa nje e treta e Diellit dhe ndricon sa 1 % e tij.

Planeti ‘Kepler -47’ eshte nje planet me kushte te peshtatshme jetese pra permban burime uji. Planeti sillet per 303 dite rreth dy yjeve. Ky gjigand 3 here me i madh se Neptuni mendohet te jete i veshur me re te krijuara nga avulli i dendur i atmospheres, raporton Koha Ditore.

Por sigurisht thuhet se ky planet mund te jete njekohesisht dhe nje gjigand i madh gazrash dhe i papeshtatshem per te jetuar. Ndersa planeti tjeter ‘kepler-47 b’ zoteron nje periudhe orbitale me te shkurter, me pak se 50 dite. Eshte i mbuluar me nje re metani per shkak te ashpersise se atmosferes dhe cilesohet si nje planet i merzitshem.

“Ne arritem ne perfundimin se ekzistojne edhe sisteme te tjera te perbera nga disa yje ndryshe nga sistemi yne diellor qe perbehet nga nje yll. Tani po zbulohen planete me kushte te pershtatshme jetese te cilat sillen rreth dy yjeve”, u shpreh William Borucki nga qendra kerkimore Ames e Nasa-s ne Kaliforni.

Sistemi i jashtezakonshem diellor tregon qarte se mund te ekzistojne dhe shume planete qe sillen rreth dy yjeve dhe jo vetem kaq ai mund te cilesohet dhe si nje zbulim historik persa i perket paraqitjes se llojshmerise se planeteve ne hapesire.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0