Përse duhet të hamë mëngjes para orës 9:30?

Përse duhet të hamë mëngjes para orës 9:30?

Gjërat që sugjerohet të bëni çdo mëngjes para orës 10


Ne të gjithë e dimë se kur kosumojmë mëngjes, zvogëlojmë dëshirat gjatë gjithë ditës. Nëna juaj ju thotë, doktori juaj ju thotë … çfarë duhet të të bëjmë që të kuptojmë se nuk duhet ta shmangim mëngjesin?

Po sikur… të bëjmë një axhendë? Një axhendë e cila përputhet me orën tuaj biologjike dhe siguron që metabolizmi, pesha trupore dhe sëmundjet të mbahen nën kontroll? Një axhendë e përcaktuar, ora 9:00 e mëngjesit, ndryshe nuk mund ta quajmë mëngjes.

Një studim i ri nga Universiteti Tel Aviv në Izrael ka bërë pikërisht këtë dhe lidhet me atë që studjuesit e quajnë “ora e gjeneve.”

“Studimi jonë tregon se konsumimi i mëngjesit nxit ciklin e duhur të orës së gjeneve që çon në kontrollin e përmirësuar të glicemisë,’ tha Prof. Daniela Jakubowicz e Fakultetit të Mjekësisë Sackler. “Kjo orë e qarkullimit jo vetëm që rregullon ndryshimet e glukozës në metabolizëm, por gjithashtu rregullon peshën tonë të trupit, presionin e gjakut, funksionin vaskular dhe arteriosklerozën”.

Studiuesit izraelitë kryen teste të gjakut në 36 subjekte, disa prej tyre ishin njerëz që vuajnë nga diabeti dhe më pas i vunë në një testim dy ditor, një ditë me mëngjesin dhe drekën dhe ditën tjetër vetëm me drekën.

Lexoni gjithashtu: Si u bë mëngjesi i famshëm si “vakti më i rëndësishëm i ditës”

Rezultatet treguan se e vetmja kohë që ora e gjeneve të subjekteve punonte siç duhet ishte kur ata hanin mëngjes.
Studimi përfshiu gjithashtu një grup pjesëmarrësish që anashkaluan mëngjesin për 10 ditë. Në ato subjekte, studiuesit panë shenja të sheqerit në gjak dhe përgjigje të dobëta të insulinës. Pra, edhe pse ata konsumonin më pak kalori dhe nuk hanin shumë gjatë ditës, ata pjesëmarrës kishin më shumë gjasa të shtonin peshë.

“Në të dy individët e shëndetshëm dhe ata diabetikë, konsumimi i mëngjesit ka përmirësuar dukshëm orën e gjeneve të lidhur me peshën e duhur trupore dhe përmirësimin e nivelit të glikozës dhe insulinës pas drekës,” tha Jakubowicz. “Orari i duhur ushqimor, si përshembull mëngjesi para orës 9:30, mund të çojë në përmirësimin e të gjithë metabolizmit, të lehtësojë humbjen e peshës dhe të shmang komplikimet me dy llojet e diabetit dhe çrregullime të tjera të moshës.”

/FromTheGrapeVine

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0