Perfundimet e tryezes Shqiperi-BE - Business Magazine Albania

Perfundimet e tryezes Shqiperi-BE


Tryeza e katert e Dialogut te Nivelit te Larte mes Shqiperise dhe Bashkimit Europian nxorri disa perfundime, mes te cilave rivendosja e dialogut politike ne vend, vijimi dhe pershpejtimi i reformave, drejtesia e te tjera.

Sa i perket reformave, Bashkimi Europian e ka bere te qarte se ku duhet te perqendrohen autoritetet nepermjet pese prioriteteve kyçe te bera publike prej kohesh e qe u ritheksuan edhe ne marrjen e statusit si kusht per hapjen e bisedimeve te anetaresimit.

Kerkohet rivendosja e dialogut mes mazhorances dhe opozites per te pershpejtuar reformat. Komisioneri Fyle theksoi rendesine e gjitheperfshirjes si garanci per reforma afatgjate dhe te qendrueshme.

Ne konkluzione vleresohet ecuria e deritanishme ne pese prioritetet e paraqitura dhe kerkohet vazhdimi ne kete rruge nga ana e autoriteteve.

Sa i perket drejtesise Komisioneri kujtoi rendesine e forcimit te pavaresise dhe rritjen e efikasitetit te gjyqesorit. Fyle theksoi se reforma gjyqesore eshte e rendesishem per te mbeshtetur sundimin e ligjit ne vend dhe per dhenien e nje shenje ne luften kunder krimit te organizuar dhe korrupsionit.

Tryeza vleresoi pese grupet e punes te ngritura per secilin prioritet qe ndihmojne ne plotesimin e kushteve te vendosura per hapjen e bisedimeve te anetaresimit. Komisioneri Fyle theksoi rendesine e zbatimit te veprimeve te identifikuara nga ana e grupeve te punes dhe inkurajoi punen e metejshme ne perputhje me masat e percaktuara ne Udherrefyes.

Forcimi i pavaresise se institucioneve ishte nje tjeter pike, ku pershendeten disa nisma te vete ketyre institucioneve qe luajne nje rol te rendesishem ne funksion te permbushjes se kritereve.

Shqiperia e konsideron vendimin per t’i dhene vendit statusin e kandidatit, si nje inkurajim per perpjekje te metejshme te vendosur ne procesin e reformave, te cilat ne fund te fundit do te çojne ne hapjen e bisedimeve te anetaresimit. Kryeministri Rama shpreson se vendimi per te kaluar ne hapin tjeter, hapjen e bisedimeve te anetaresimit, do te behet permes nje procesi te besueshem dhe te parashikueshme, ne baze te permbushjes se pese prioritetet kryesore te percaktuara ne vitin 2013 nga Paketa e Zgjerimit dhe Raporti i qershorit i miratuar nga Keshilli i Europes.

Komisioni shprehet i gatshem te vazhdoje ndihmen me eksperte, por edhe financiare per plotesimin e prioriteteve.

Pala shqiptare zotohet per nje dialog konstruktiv politik mes qeverise dhe opozites ku ofrohet edhe nje perditesim i situates me themelimin e Keshillit Kombetar per Integrimin Europian dhe angazhimi per ta bere sa me pare funksional kete keshill.

Se fundmi u ra dakord qe te pergatiten per takimin e ardhshem te Dialogut te Nivelit te Larte, me kontakte te rregullta per nivelin e punes qe do te vazhdoje dhe raporte te rregullta mbi zbatimin e Udherrefyesit miratuar me 28 maj qe do te ofroje Shqiperia. Komisioneri Fyle theksoi nevojen qe Shqiperia te mbetet e fokusuar ne procesin e reformave dhe te vazhdoje me rezultate te qarta dergimin perpara te pese prioriteteve kyçe.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0