Përditësimi 4.7.1 në WordPress sjell 8 probleme sigurie - Business Magazine Albania

Përditësimi 4.7.1 në WordPress sjell 8 probleme sigurie


WordPress ka publikuar një përditësim sigurie për të gjitha versionet e vjetra të platformës dhe rekomandohet që përdoruesit të përditësojnë sa më shpejt të jetë e mundur.

WordPress 4.7 është shkarkuar mëse 10 milionë herë që nga debutimi muajin e kaluar e megjithatë nuk është pa të meta. Përditësimi më i fundit adreson 8 probleme sigurie që prekin çdo version të kaluar të platformës në:

  • Ekzekutim në distancë të kodit në PHPMailer
  • API REST ekspozonte të dhënat e përdoruesve autorë të një postimi publik.
  • XSS në update-core.php
  • XSS në emrat e temave
  • Kapërcimi i CSRF duke ngarkuar një skedar Flash
  • Postimet përmes e-mail kontrollojnë nëse nuk janë ndryshar parametrat mail.example.com
  • Një CSRF është zbuluar gjatë editimit të Widget-s dhe në modalitetin e aksesibilitetit
  • Siguri e dobët kriptografike për çelësat e aktivizimit në shumë site

Kur bëhet fjalë për përditësimin dhe përmirësimin e sistemit të menaxhimit të përmbajtjeve, WordPress mbështetet fuqishëm tek komuniteti e as ky përditësim nuk bënte përjashtim. Të gjitha probleme e mësipërme janë raportuar nga përdoruesit.

Përveç problemeve të mësipërme, versioni 4.7.1 riparon 62 gabime në versionin 4.7. Shkarkimin e tij mund t’a bëni nga paneli i WordPress në faqen tuaj.

Burimi: pcworld.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0