Përditësimi 4.7.1 në WordPress sjell 8 probleme sigurie


WordPress ka publikuar një përditësim sigurie për të gjitha versionet e vjetra të platformës dhe rekomandohet që përdoruesit të përditësojnë sa më shpejt të jetë e mundur.

WordPress 4.7 është shkarkuar mëse 10 milionë herë që nga debutimi muajin e kaluar e megjithatë nuk është pa të meta. Përditësimi më i fundit adreson 8 probleme sigurie që prekin çdo version të kaluar të platformës në:

  • Ekzekutim në distancë të kodit në PHPMailer
  • API REST ekspozonte të dhënat e përdoruesve autorë të një postimi publik.
  • XSS në update-core.php
  • XSS në emrat e temave
  • Kapërcimi i CSRF duke ngarkuar një skedar Flash
  • Postimet përmes e-mail kontrollojnë nëse nuk janë ndryshar parametrat mail.example.com
  • Një CSRF është zbuluar gjatë editimit të Widget-s dhe në modalitetin e aksesibilitetit
  • Siguri e dobët kriptografike për çelësat e aktivizimit në shumë site

Kur bëhet fjalë për përditësimin dhe përmirësimin e sistemit të menaxhimit të përmbajtjeve, WordPress mbështetet fuqishëm tek komuniteti e as ky përditësim nuk bënte përjashtim. Të gjitha probleme e mësipërme janë raportuar nga përdoruesit.

Përveç problemeve të mësipërme, versioni 4.7.1 riparon 62 gabime në versionin 4.7. Shkarkimin e tij mund t’a bëni nga paneli i WordPress në faqen tuaj.

Burimi: pcworld.al

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale