Për herë të parë në histori, truri i njeriut lidhet me kompjuterin në mënyrë Wireless - Business Magazine Albania

Për herë të parë në histori, truri i njeriut lidhet me kompjuterin në mënyrë Wireless

Për herë të parë në histori, shkencëtarët kanë arritur të lidhin pa tel trurin e njeriut me një kompjuter. Kjo risi vjen pikërisht një muaj pasi Elon Musk zbuloi një prototip që funksionon për çipin e tij të trurit “Neuralink”. Lidhja mes trurit njerëzor dhe kompjuterit është e aftë të transmetojë sinjale me rezolucion të një neuroni të vetëm.

Në studim u përfshinë dy burra të moshës 35 dhe 63 vjeç duke përdorur sistemin BrainGate me një transmetues pa tel. Sistemi funksionon duke përdorur një transmetues të vogël me peshë më shumë se 40g, ku në vend të kabllove vendoset një njësi në majë të kokës së një përdoruesi dhe lidhet me një grup elektrodash brenda korteksit të trurit.

John Simeral, një profesor asistent i inxhinierisë në Universitetin Brown dhe autor kryesor i studimit, tha: “Sinjalet regjistrohen dhe transmetohen me besnikëri të përshtatshme të ngjashme, që do të thotë se ne mund të përdorim të njëjtët algoritme të dekodimit që përdorëm me pajisjet me tela”. Ai shtoi se i vetmi ndryshim është se njerëzit nuk kanë më nevojë të lidhen fizikisht me pajisjet tona, gjë që hap mundësi të reja me mënyrën se si mund të përdoret sistemi.

UNILAD

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0