Pedofilët në Fortnite, arrestohet 17-vjeçari në Itali - Business Magazine Albania

Pedofilët në Fortnite, arrestohet 17-vjeçari në Itali

Një 17-vjeçar, i cili “peshkonte” fëmijë në video-lojën e famshme Fortnite dhe i bindte ata që të prodhonin foto pedopornografike, është arrestuar nga policia italiane. Hetimi nisi në muajin korrik në Torino dhe u finalizua me arrestimin e të riut, i cili pasi i kontaktonte fëmijët në Fortnite, e kalonte komunikimin në Tik-Tok, Instagram ose WhatsApp.

17-vjeçari komunikonte me fëmijë pak më shumë se 10 vjeç gjatë lojës dhe pasi i fitonte besimin, kalonte në komunikim në rrjete të tjera sociale. Ai u kërkonte të bënin foto eksplicite fëmijëve, të cilët përdornin celularët që kishin në përdorim për t’i bërë këto foto. Fillimisht, i shpërblente me para’, në formën e mbushjes së telefonit, ose duke i kërcënuar.

LEXO: Apple kërkon dëmshpërblim nga krijuesi i lojës Fortnite

Hetimi nisi pasi nëna e një 10-vjeçari lexoi në celularin e djalit një frazë të dyshimtë dhe pasi u fut në “chat”, zbuloi tmerrin dhe menjëherë shkoi në polici për denoncim.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0