Pasiguria e tregut shkakton rritje të çmimeve të metaleve, ngre pyetje edhe mbi vlerën e kriptomonedhave - Business Magazine Albania

Pasiguria e tregut shkakton rritje të çmimeve të metaleve, ngre pyetje edhe mbi vlerën e kriptomonedhave

rritje të çmimeve

Pasiguria e tregut e ka vënë arin në rrugën e duhur për të arritur në 2000 dollarë për ons të hënën, duke arritur nivele të papara që nga gushti 2020. Palladiumi, një tjetër metal i konsideruar si një mbrojtje për inflacionin, arriti në nivelin më të lartë të të gjitha kohërave prej 3,015 dollarë për ons. Ndërkohë, metale të tjera si argjendi dhe platini po arrijnë majat e gjashtë muajve.

“Një përshkallëzim i mëtejshëm ka të ngjarë të rrisë më tej çmimet. Ky i fundit ka të ngjarë të ketë një ndikim më të qëndrueshëm, pasi mund ta shtyjë ekonominë botërore drejt një skenari stagflacioni, të cilin ne e shohim si shumë të mirë për arin,” tha për Reuters analisti i Julius Baer, ​​Carsten Menke.

Lexoni: Të investosh apo të prodhosh Bitcoin? Çfarë sjell më shumë përfitime sipas llogarive

Megjithatë, kriptomonedhat nuk kanë ecur mirë, pavarësisht se janë vlerësuar edhe si një mbrojtje për inflacionin. Bitcoin ka rënë 4.45% gjatë javës së kaluar, ndërsa Ethereum ka rënë 7.21%.

Ekspertët e kriptos kanë ofruar arsye të ndryshme për këtë, me shpjegime që variojnë nga mungesa e kudogjendjes së tyre deri te pozicioni i tyre si një “aset stimulues”.

Sidoqoftë, ata që janë në kushte të pasigurta tregu mund të gjejnë strehim në kripto. Sipas Coindesk, çmimi i Bitcoin u rrit me më shumë se 14% më 28 shkurt për shkak të pritshmërive që rusët dhe ukrainasit do të përdorin kripto për t’u mbrojtur kundër paqëndrueshmërisë në monedhat e tyre.

“Rritja e javës së kaluar buroi nga ideja se Rusia (dhe të tjerët) mund të ishin potencialisht blerës të mëdhenj të BTC si një aktiv rezervë alternativ pasi bota ishte në gjendje të shkëpuste njëzëri një vend nga sistemi monetar global pothuajse brenda natës,” tha Quinn Thompson i Maple Finance.

/entrepeneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0