Pas shumë rekordesh, vlera e Bitcoin bie nën 4,000$


 

Rritjes së Bitcoin duket se i erdhi fundi përkohësisht, ndërsa vlera e monedhës dixhitale ra nën 4 mijë dollarë ditën e hënë.

Bitcoin u rrit ndjeshëm javën e kaluar duke thyer kufirin prej 4 mijë dollarësh për herë të parë përpara se të parkohej në 4,479 dollarë.

Megjithatë pasi ndaloi të premten, tregtuesit filluan të shisnin monedha për të gjeneruar fitim, diçka që ktheu pas Bitcoin.

Monedha ra nën 4 mijë dollarë mëngjesin e ditës së sotme në 3,992 dollarë sipas Coinbase, ndërsa tani gjendet në 4,056 dollarë.

Në fillim të këtij muaji Blockchain i Bitcoin u nda për të formuar një monedhë të re, Bitcoin Cash. Që nga dita e enjte, kjo e fundit pati një rritje të konsiderueshme duke prekur kufirin e 913 dollarëve përpara se të binte në 677 dollarë në këto momente.

Monedha e tretë më e madhe për nga vlera e tregut është Ethereum e cila u rrit me 5% në 323 dollarë gjatë fundjavës.

/Telegraph.co.uk

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale