Pas 10 vjetesh, udhetimet ne Hene do te jene te mundshme per te gjithe - Business Magazine Albania

Pas 10 vjetesh, udhetimet ne Hene do te jene te mundshme per te gjithe


Ne prag te 40 vjetorit te fluturimit te anijes kozmike amerikane “Apollo-17” ne Hene themeluesit e kompanise Golden Spike, ish-Kreu i projekteve te fluturimeve te “Apollo” Johnson Space dhe ish-Kreu i Departamentit shkencor te NASA Dr. Alan Stern, njoftuan se planifikojne te organizojne fluturime te rregullta komerciale per turistet ne satelitin e Tokes.
 
Ata kane ndermend t’i bejne udhetimet ne Hene relativisht te arritshme per banoret e Tokes pas 10 vjetesh. 
 
Tani per tani nje udhetim i tille per dy persona kushton te pakten 1.4 miliarde dollare. Fluturimet me kosto te ulet ish-ekspertet e agjencise kozmike duan t’i bejne te mundshme ne saje te modernizimit te raketave te vjetra.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0