Pas 10 vjetesh, udhetimet ne Hene do te jene te mundshme per te gjithe


Ne prag te 40 vjetorit te fluturimit te anijes kozmike amerikane “Apollo-17” ne Hene themeluesit e kompanise Golden Spike, ish-Kreu i projekteve te fluturimeve te “Apollo” Johnson Space dhe ish-Kreu i Departamentit shkencor te NASA Dr. Alan Stern, njoftuan se planifikojne te organizojne fluturime te rregullta komerciale per turistet ne satelitin e Tokes.
 
Ata kane ndermend t’i bejne udhetimet ne Hene relativisht te arritshme per banoret e Tokes pas 10 vjetesh. 
 
Tani per tani nje udhetim i tille per dy persona kushton te pakten 1.4 miliarde dollare. Fluturimet me kosto te ulet ish-ekspertet e agjencise kozmike duan t’i bejne te mundshme ne saje te modernizimit te raketave te vjetra.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale