Parkimi me pagesë në Tiranë, ja si përfitojnë banorët - Business Magazine Albania

Parkimi me pagesë në Tiranë, ja si përfitojnë banorët


Gati një vit pasi Këshilli Bashkiak mori vendimin për tarifim në 71 rrugë kryesore, nisin parkimet me pagesë në kryeqytet.

Burime pranë Bashkisë së Tiranës bëjnë të ditur se pagesat për vendparkim në shtatë rrugët që përfshijnë bllokun “Shushica” dhe tri rrugë të tjera te “Komuna e Parisit” do të nisin për pak ditë, për t’u shtrirë më vonë në të gjithë qytetin.

Ndaj u bëhet thirrje qytetarëve të informohen mbi pagesën, në rast se nuk dëshirojnë të përballen me bllokuesit e gomave. E po ashtu, edhe banorëve të këtij blloku, të pajisen me kartën e rezidentit, duke dorëzuar dokumentet e duhura pranë zyrave të “Tirana Parking”.

Këshilli Bashkiak ka miratuar për këtë zonë tarifën 100 lekë për një orë parkimi në rrugët e vijëzuara me ngjyrë blu, ndërsa ato me vijëzim të bardhë janë zonat e lira ku mund të parkohet pa pagesë.

REZIDENTËT

Janë shtatë rrugë të kryeqytetit të cilat, nga nesër do të bëhen me pagesë për të gjithë. Bëhet fjalë për bllokun “Shushica”, që kufizohet me rrugët: “Sulejman Delvina”, “Gjik Kuqali”, “Grigor Heba” e “Medar Shtylla”, si dhe tri të tjera: “Komuna e Parisit” “Gjin Bue Shpata” dhe “Emin Duraku”, për të cilat duhet të paguash në rast se nuk je i pajisur me kartë rezidenti.tabela-rruget

Për të siguruar këtë të fundit, banorët e një zone administrative duhet të dorëzojnë sa më parë pranë zyrave të drejtorisë së përgjithshme të “Tirana Parking” një listë dokumentesh (të detajuara në tabelën përbri) që vërtetojnë se qytetari banon në një zonë të caktuar.

Kështu, kundrejt dokumentit të taksave vjetore, në xhamin e përparmë të makinës, ata që kanë një makinë, do të kenë edhe kartën e rezidentit, e cila nuk është gjë tjetër veçse një pullë ngjitëse e personalizuar, në të cilën shënohet targa e mjetit, afati i vlefshmërisë, numri serial dhe ai i zonës ku banon.

Por, pajisja e rezidentit me kartë nuk i jep të drejtë këtij të fundit të parkojë në rrugët e caktuara me sistem tarifimi (ato me vijëzim blu). Banori i zonës, i cili ka një kartë të personalizuar, po ashtu nuk ka një vend të tillë. Ai mund të parkojë në një nga vendparkimet në dispozicion në të gjithë zonën.

Projekti për këtë kategori që përfitojnë parkim pa pagesë parashikon për ta çerekun e vendparkimeve brenda zonës ku banon, me përjashtim të rrugëve kryesore të përcaktuara me sistem tarifimi. Për shembull, nëse një rezident i zonës 1 dëshiron të parkojë në zonën 3, ka dy mundësi për të parkuar: në rrugët me vijëzim të bardhë, të përcaktuara si “të lira” dhe në ato me vijëzim blu kundrejt pagesës.

Aktualisht ka përfunduar vijëzimi në akset kryesore të Tiranës, si dhe vendosja e sinjalistikës së parkimeve me pagesë. Ndonëse procesi do të nisë vetëm në bllokun “Shushica” dhe disa akse kryesore, vijëzimet kanë përfunduar edhe në akse të tjera, si Rruga e Kavajës, “Myslym Shyri”, “Papa Gjon Pali II” dhe bulevardi “Dëshmorët e Kombit”, për t’u shtrirë në të gjitha rrugët e parashikuara në vendimin e Këshillit Bashkiak për parkimet me pagesë.

 

burimi: lajmifundit

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0