Paraja është çelësi i jetëgjatësisë, por jo nëse pini duhan  - Business Magazine Albania

Paraja është çelësi i jetëgjatësisë, por jo nëse pini duhan 

jetëgjatësisë

Pasuria zakonisht lidhet me të jetuarit më gjatë, por studiuesit në Universitetin Georgetown kanë zbuluar se përdorimi i duhanit i fshin këto përfitime. 

Paraja është burimi i pavdekësisë, nëse nuk pini duhan, sipas një studimi të ri nga studiuesit në Universitetin Georgetown. 

Studimi zbuloi se pasuria, më shumë se faktorët e tjerë socio-ekonomikë, si profesioni dhe arsimi, lidhej me një jetë më të gjatë. Shkalla e mbijetesës për njerëzit midis 65 dhe 85 vjeç që kishin të paktën 300,000 dollarë ishte 19% më e lartë se për njerëzit pa pasuri. Megjithatë, pas 500,000 dollarëve, efektet e dobishme të pasurisë u zhdukën. 

Lexoni: Sondazhi/ Njerëzit duan të ndryshojnë mënyrën si udhëtojnë. Biçikletat dhe mjetet e gjelbra janë e ardhmja

Thënë kështu, efektet e dobishme të pasurisë shkojnë vetëm kaq larg. Dallimi në shkallën e mbijetesës midis duhanpirësve dhe joduhanpirësve tejkaloi çdo ndryshim të pasurisë së bërë. I njëjti studim zbuloi se shkalla e mbijetesës për jo duhanpirësit ishte 37% më e lartë se sa ishte për duhanpirësit. 

“Praktikantët e kujdesit shëndetësor nuk mund të modifikojnë pasurinë e pacientit të tyre, por ata duhet të vazhdojnë të dekurajojnë pirjen e duhanit”, shkruajnë studiuesit. “Pasuria mund të lidhet me jetëgjatësinë, por thjesht mos pini duhan.” 

Hulumtimi shqyrtoi një grup prej më shumë se 6,300 të rriturish, duke filluar nga viti 1995, me një ndjekje të vdekshmërisë prej rreth 18 vjetësh. Kohët e fundit është publikuar në JAMA Network Open të Shoqatës Mjekësore Amerikane. 

 /FC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0