Paradoksale! X akuzohet nga Wikipedia si një burim jo i besueshëm - Business Magazine Albania

Paradoksale! X akuzohet nga Wikipedia si një burim jo i besueshëm

Paradoksale! X akuzohet nga Wikipedia si një burim jo i besueshëm

Jimmy Wales, themeluesi i Wikipedia-s, bëri një kritikë ndaj Elon Musk dhe tha se platforma e tij X nuk ishte me të vërtetë një burim i madh i së vërtetës. Ai shtoi se është i kënaqur që LLM-të vizitojnë Wikipedia-n për informacion të saktë.

Wikipedia preferohet për kërkim informacionesh të rëndësishme. Por, në të vërtetë nuk mund të themi që Wikipedia është më e besueshme se X, për vetë faktin që aty mund të futet çdokush dhe të editojë gjërat që do.

Faqja e internetit, e bashkëthemeluar nga Jimmy Wales përdoret gjerësisht nga studentët, mësuesit dhe nga profesionistët që punojnë. Në vitin 2023, në epokën e AI (inteligjencës artificiale), Wikipedia po lexohet gjithashtu nga Large Language Models (LLM) që fuqizojnë chatbot si ChatGPT, Bing dhe Bard. Sipas bashkëthemeluesit të Wikipedia Jimmy Wales, është mirë që këta LLM po lexojnë Wikipedia, dhe jo X të Elon Musk.

Sipas një raporti në Fortune, Wales bëri një kritikë ndaj Musk dhe platformës së tij të mediave sociale kohët e fundit, duke thënë se X nuk është një burim i besueshëm për informacion të saktë. Ai shtoi se është i kënaqur që LLM-të lexojnë faqen e tij të internetit në vend të Twitter (tani quhet X). Ai tha gjithashtu se nuk ka dëgjuar ende për Grok, chatbot i ardhshëm i AI i Musk që ofrohet si pjesë e abonimit X Premium.

Lexo edhe:Italia, gati në aprovimin e ligjit për 4 ditë pune në javë

Elon Musk dhe Wikipedia
Marrëdhënia e Elon Musk me Wikipedia-n dhe bashkëthemeluesin e saj shpesh po bën tituj. Muajin e kaluar, Elon Musk ishte tallur me Wikipedia dhe sugjeroi që website të ndryshonte emrin në Dickipedia. i shtoi se ai do t’i jepte 1 milion USD faqes së internetit nëse ata vazhdojnë të ndryshojnë emrin e tyre sipas sugjerimit.

Musk kishte ndarë gjithashtu një pamje nga faqja kryesore e Wikipedia-s, në të cilën faqja e internetit po kërkon një donacion nga përdoruesit në emër të Jimmy Wales.

Më herët, Wales u pa duke kritikuar Musk për kufizimin e kritikëve të presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan, pak para zgjedhjeve vendimtare, në X. Qeveria turke i kishte kërkuar Musk që të kufizonte përmbajtjen në X, të cilën ai e respektoi. Dhe Wales nuk e miratoi masën dhe vuri në dukje se Wikipedia ishte përballur me një situatë të ngjashme, por kishte mbrojtur lirinë e shprehjes, madje kishte shkuar në Gjykatën e Lartë të Turqisë për ta mbrojtur atë.

IT

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0