“Paga sa e deputetëve”, cili është profesioni më i kërkuar në Shqipëri

Zhvillimi i vrullshëm i teknologjisë dhe nevoja e bizneseve për t’u përshtatur dhe për të qenë konkurrues, po i bën gjithnjë e më të kërkuar profesionistët e IT-së. Tomi Kallanxhi, ekspert i IT u shpreh në “Wake Up” se specialistët e teknologjisë së informacionit dhe komunikimit kanë kaluar në vend të dytë për pagën.

Kallanxhi tha se profesionet që lidhen me teknologjinë paguhen mirë, madje e krahasoi me pagën e një deputeti. Më tej ai shtoi se: “pas disa vitesh eksperiencë mund të jenë me pagën në rang deputeti”.

LEXO: 3,800 euro në muaj, kjo është paga minimale më e lartë në botë

“Specialist IT për sigurinë është një nga ato që ka pasur bum kërkesash dhe në përgjithësi vetëm kompanitë e mëdha e kanë një të tillë, sepse janë individë që paguhen goxha shumë. Kisha një gjë për t’u thënë të rinjve që të vazhdojnë ICT dhe të mos humbin kohë për degë të tjera”, deklaroi ai.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0