OBSH: Kryeni më shumë teste për virusin Corona

OBSH: Kryeni më shumë teste për virusin Corona


Organizata Botërore e Shëndetësisë u bëri thirrje vendeve të ndryshme të botës të rrisin numrin e testeve të kryera. Shefi i OBSH-së tha se nuk po bëhen teste sa duhet për të zbuluar të prekurit me koronavirus. Ai kërkoi që të mos tolerohet askush dhe të testohen të gjitha rastet e dyshuara.

“Testoni, testoni, testoni”, përsëriti thirrjen, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ghebreyesus deklaroi se OBSH ka dërguar më shumë se 1.5 milionë teste në 120 vende, por ato nuk kanë marrë masa për t’i zhvilluar këto teste. Ai shtoi se çdo person që ka pasur kontakte me personat e prekur duhet të testohet edhe pse nuk ka shfaqur simptoma.

Lexoni: Testohet për herë të parë vaksina kandidate për COVID-19

“Në mungesë të kapaciteteve spitalore, pacientët mund të trajtohen edhe në shtëpi, por ata nuk duhet të ndajnë të njëjtin krevat apo banjë me personat e tjerë të painfektuar të shtëpisë dhe ata duhet të ndihmohen vetëm nga një anëtar i familjes, mundësisht ai që është në gjendje më të mirë shëndetësore”, shtoi Ghebreyesus.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0